×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
سلامت زنان نسبت به مردان در وضعیت خوبی نیست

به گزارش نویسا؛ پیروز حناچی ، شهردار تهران صبح امروز شنبه ۳۰ آذر در حاشیه افتتاح ۴۰ پروژه عمرانی منطقه ۲۰ با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شهر ری بیش از ۶۰۰۰ سال سابقه قطعی دارد، اظهار کرد: تمام تلاش شهرداری این است که شرایط مناسب‌تری را برای ساکنین این منطقه ایجاد کند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه حمل و نقل در منطقه ۲۰ گفت: پیش از این ری تنها با یک ایستگاه به خط مترو وصل می‌شد اما حالا با راه اندازی خط دیگر مترو این دسترسی افزایش یافته و امیدواریم بتوانیم حمل و نقل را در این منطقه توسعه دهیم.

شهردار تهران همچنین در مورد لزوم اهمیت به سلامت بانوان تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد که وضعیت سلامت زنان نسبت به مردان خوب نیست و به نظر می‌رسد راه‌اندازی هر چه بیشتر پارک‌های ویژه بانوان موجب می‌شود که آنها بدون دغدغه و … به ورزش بپردازند تا سلامتی‌شان نیز ارتقاء یابد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در روز آلوده برنامه‌ای به این بزرگی داشته‌اید، گفت: برای انجام کار نیک باید شتاب کرد اما این برنامه‌ها از قبل طراحی می‌شود.

حناچی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود افزایش قیمت بنزین حتی یک ریال نیز از این محل به توسعه حمل و نقل عمومی شهرها به خصوص تهران داده نشده گفت: در زمینه هزینه کرد این درآمدها اختیاری ندارم اما توصیه می‌کنم که دولت یا از محل کاهش مصرف سوخت و یا از محل درآمدهای حاصله نسبت به توسعه حمل و نقل اقدام کند که به هر صورت ما پیگیر خرید اتوبوس و واگن هستیم.

وی همچنین در خصوص بوی آرادکوه نیز با بیان اینکه منشأ بو معلوم نیست که آیا آرادکوه است یا نه؟ تصریح کرد: تصفیه خانه شیرابه را فعال کردیم و بنا به گفته مسئولانش تا ۴۰ درصد شیرابه‌ها تصفیه می‌شوند اما دقت داشته باشید که هدف اولیه ما این است که ۳۰ درصد زباله‌ها بازیافت، ۳۰ درصد تبدیل به انرژی و ۳۰ درصد نیز دفع می‌شود که با این مسئله فاصله داریم.

شهردار تهران در خصوص وضعیت حاشیه نشینی در اطراف تهران گفت: حاشیه نشینی یکی از عارضه‌های کلانشهرها است و این مسئله با توجه به شرایط کلانشهرها بزرگ یا کوچک است اما واقعیت این است که ما نباید به این عارضه دامن بزنیم و باید تلاش کنیم که این مسئله توسعه نیابد و اقدامات التیام بخش را نیز پیگیری کنیم.

وی در واکنش به مسئله جدایی ری از تهران گفت: در حوزه کلانشهرها داشتن مدیریت یکپارچه یک اصل است و هر گونه افتراق در حوزه‌های مدیریتی می‌تواند مشکل ساز شود و خرد شدن تصمیمات سیاسی بر کلانشهرها مشکلاتی ایجاد می‌کند و باید تلاش کنیم تا یکپارچگی حفظ شود.

منبع: موج

false
true
false
true
true
true
زنان ستون اصلی خانواده در پیشگیری از مواد مخدر

به گزارش نویسا؛ سردار اسکندر مومنی در مراسم انعقاد تفاهم نامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه در جهان ۲۸۰ میلیون نفر مصرف کننده موادمخدراند که۳۳ درصد این آمار مربوط به زنان است گفت: آمار اعتیاد زنان در جوامع سنتی و آسیایی حدود ۱۰ درصداست.

وی افزود: در کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد داریم که، ۱۵۶ هزارنفر بانوان هستند.

در مقایسه با ۳۳ درصد آمار جهانی، فاصله زیادی داریم و جمعیت زنان معتاد ۶ درصد از کل جمعیت معتادان است.

جمعیت معتادان نسبت به جمعیت فعال کشور ۵.۴ درصد است که البته این آمار در مقایسه با کل جمعیت فعال ۰.۶درصد است.

وی با بیان اینکه بیشترین مبتلایان در گروه سنی ۲۳ تا ۴۴ سال قرار دارند گفت: ۴.۷ درصد جمعیت دانشجویان ما مصرف مواد دارند که این آمار در زنان ۲.۱ درصد است.

وی با بیان اینکه زنان نسبت به مردان در برابر مصرف مواد مخدر مقاوم‌تر هستند، ادامه داد: در شیوع شناسی ما از کل جمعیت کشور ۶۶ درصد اعلام آمادگی برای مشارکت در امر پیشگیری کرده‌اند و آمار زنان در این باره ۶۸ درصد است.

بیش از ۳۰ درصد دانش آموزان که مصرف داشته‌اند، گفته‌اند نتوانسته‌اند پاسخ منفی به پیشنهاد مصرف بدهند که این رقم در دختران دانش‌آموز سه برابر است.

وی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از زنان می‌شود خانواده بلافاصله مطرح می‌شود و زنان رکن و ستون اصلی خانواده در پیشگیری از مواد هستند گفت: بیش از ۳۰ درصد زنان معتاد می گفته‌اند اصلا فکر نمی کرده‌اند که روزی معتاد بشوند.

از این حیث زنان می توانند در امر پیشگیری نقش موثر و ویژه داشته باشند. قبول داریم بخش زنان کمی مغفول مانده و باید توجه بیشتری به این جمعیت داشته باشیم.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه با معاونت زنان باید منتج به یک دستورالعمل اجرایی شود و کمیت پذیر و مشخص شود ظرف دو سال چه کارهایی ستاد و چه کارهایی معاونت باید انجام دهد؟ و قرار است چه جمعیتی در چه بخش هایی تحت پوشش قرار بگیرند؟.

به گزارش ایسنا، مومنی در حاشیه این مراسم نیز با اشاره به طرح یاریگران زندگی که با حضور رئیس جمهور تصویب شد گفت: این طرح ابعاد مختلفی دارد و تفاهم نامه امروز در راستای آن طرح کلی است.

زنان به عنوان بخش فعال جامعه و رکن اساسی جامعه نقش تعیین کننده دارند و اگر زن خانواده‌ای دچار آسیب شود بدون تردید مابقی اعضا کم و زیاد گرفتار این آسیب خواهند شد.

وی افزود: این تفاهم نامه ناظر بر دو موضوع است؛ نخست اگر زنی آسیب دید درمان شود، دوم نیز رویکرد پیشگیرانه است تا زنان ما دچار آسیب نشوند و بعد از آن به پیشگیری کمک کنند. این طرح یک گام بزرگ و شروع یک کار است که نتیجه آن را در جامعه خواهیم دید.

منبع: ایسنا 

false
true
false
true
true
true
واکنش معصومه ابتکار به تبلیغ چند همسری

به گزارش نویسا؛ معاون رییس جمهور با تاکید بر این‌که ازدواج جوانان باید تسهیل شود و دولت هم در این راستا تمام تلاشش انجام داده است، بیان کرد: دولت برای اینکه جوانان به معنا و مفهوم ازدواج و تشکیل خانواده پی ببرند اقدامات خوبی را مانند آموزش‌های لازم قبل، حین و بعد از ازدواج و همچنین ترویج ازدواج آسان توسط وزارت ورزش و جوانان انجام داده است.

وی با اشاره به افزایش سطح تسهیلات ازدواج ادامه داد: یکی از اقدامات مهم دیگر دولت در تسهیل ازدواج جوانان افزایش سقف وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان است که خوشبختانه با روندی آسان در حال پرداخت است و متقاضیان برای دریافت آن مانند گذشته در نوبت نمی‌مانند.

ابتکار خاطرنشان کرد: دولت همه تلاش خود را به کار بسته است تا حمایت‌های لازم برای ازدواج جوانان انجام پذیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به جای کمک به دولت و سایر نهادهای ذی ربط عده‌ای در حال تبلیغ چندهمسری هستند، عنوان کرد: متاسفانه دیدگاه‌های سلیقه‌ای اعمال می‌شود.

دکتر ابتکار یادآور شد: نظر صریح مقام معظم رهبری درباره چندهمسری کاملا مشخص است ایشان فرمودند که حتی شوخی آن نباید انجام شود و مردی که یک همسر رسمی و قانونی دارد و با آن زندگی می‌کند نباید چنین موضوعی را مطرح کند زیرا خانم را نسبت به ادامه زندگی دلسرد می‌کند.

وی ادامه داد: چنین مسئله‌ای آسیب‌ها و لطمات زیادی را به خانواده‌ها وارد کرده است؛ زیرا به منزله شکستن تمامی عهد و پیمان‌هایی است که یک زوج به هنگام ازدواج بر پایه اعتماد با یکدیگر می‌بندند، حال بماند که به شکل غیر رسمی تحت عنوان خیانت مطرح می‌شود.

معاون رییس جمهور خاطر نشان کرد: شرایط ازدواج مجدد در جامعه ما بسیار خاص است و عنوان می‌کند که همسر اول باید با آن موافقت کند.

وی درباره اینکه معاونت امور زنان و خانواده چه اقداماتی در زمینه تسهیل ازدواج جوانان انجام داده است، گفت: ابتدا ستاد ملی زن را تصویب و راه‌اندازی کردیم که در آن آموزش‌های لازم را قبل، حین و بعداز ازدواج در اولویت قرار دادیم که مرتباً هم در حال رصد آن هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: مسئله بعدی که برای ما بسیار مهم و حائز است، تحیکم خانواده است در همین راستا طرح « گفت‌وگوی ملی خانواده» را جهت ارتقاء مهارت‌های ارتباطی بین افراد خانواده اجرایی کردیم.

وی درباره چگونگی اجرایی شدن طرح «گفت‌وگوی ملی خانواده» گفت: فاز اول آن را در سطح ملی در ۳۱ استان اجرایی کردیم و فاز دوم هم در حال اجرا است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با اشاره به نقش رسانه در آسیب‌های اجتماعی و کمک به بحران‌ها بیان کرد: به طور مثال رسانه‌ها زمانی مسئله طلاق را بزرگ کردند که این خود یک عامل بازدارنده برای خانواده شد در حالی که واقعا به این گونه نبود، مسئله اجتماعی طلاق از گذشته بوده و اتفاق جدیدی هم در زمینه آن رخ نداده است.

وی تاکید کرد: ما به عنوان مسئولان و خانواده‌ها به عنوان هسته اصلی رشد یک جوان باید آن‌ها را به ازدواج آسان و ساده ترغیب کنیم.

ابتکار در خاتمه بیان کرد: یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد اشتغال پایدار بر خلاف گذشته است که فقط برای آقایان مطرح می‌شد اما الان برای زوجین است تا بتوانند برای زندگی مشترک آماده شوند.

false
true
false
true
true
true
لایحه تامین امنیت زنان با هدف حفظ بنیان خانواده

به گزارش نویسا؛ خشونت در هر شکل و ابعادی به هیج عنوان توسط هیچ فرد و یا نهادی پذیرفته شده نیست، شاید بیشتر افراد تصورشان از خشونت به مفهوم حاد آن و خشونت های شدید جسمی باشد اما در مجموع خشونت ابعاد گسترده ای دارد که خشونت های کلامی، جسمی و روحی هر چند کوچک در محیط خانواده و اجتماع را در بر می گیرد.

نتیجه تصویری برای خشونت خانگی

 

زنان به دلیل ویژگی های روحی خاص و شاید تفکر مردسالارانه حاکم در برخی مناطق در مقابل خشونت آسیب پذیرتر و به نوعی بیشتر نیز در معرض انواع خشونت ها قرار می گیرند که ضرورت توجه بیشتر به لطافت های روحی و ویژگی های عاطفی و تامین امنیت آنها در برابر هر نوع خشونتی را بیشتر می کند.

از نمونه های بارز خشونت علیه زنان می توان به ازدواج دختران زیر ۱۳سال، پرونده های مختلف اسیدپاشی، همسر آزاری و در مجموع هر عامل خشونت آمیزی که به احساس عدم امنیت در بانوان در خانواده و اجتماع منجر شود اشاره کرد، حتی برخی کارشناسان عدم حضور بانوان در برخی مشاغل حساس مدیریتی را نمونه ای از خشونت دموکراسی علیه زنان تلقی می کنند.

از این رو لزوم تامین امنیت بانوان به عنوان نیمی از جمعیت قعال کشور در مقابل انواع خشونت ها و نابه هنجاری های رفتاری به دغدغه اصلی بسیاری از مسئولان و سازمان های فعال در حوزه زنان تبدیل شده است، نگرانی وقتی بیشتر می شود که بدانیم بر اساس آمار صندوق زنان سازمان ملل متحد، دست کم یک زن از سه زن در سراسر جهان به نوعی مورد ضرب و جرح، سوء استفاده جسمی و خشونت های کلامی قرار گرفته اند.

در همین راستا معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در سال ۹۲ لایحه ای را به منظور تامین امنیت زنان در مقابل انواع خشونت ها با محوریت جلوگیری از ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و خانه های امن برای زنان تنظیم کرد که در نهایت در آذرماه ۹۶ برای بررسی به قوه قضاییه ارسال شد.

در متن این لایحه هرگونه خشونت جسمی، روحی و عاطفی بر علیه زنان در محیط اجتماع و خانواده جرم تلقی شده که دارای سه بخش بازدارندگی، حفاظتی و حمایتی با رویکرد حفظ بنیان خانواده، تامین امنیت و صیانت از کرامت زنان، پیشگیری از جرائم خشونت آمیز و در نهایت حمایت از زنان خشونت دیده یا در معرض خشونت است.

در مجموع تامین امنیت و سلامت کامل روحی و جسمی بانوان به عنوان قشر مهم و تاثیر گذار در بدنه جامعه و رکن اصلی خانواده می تواند نقش تعیین کننده ای در حفظ بنیان خانواده ها و ارتقای شاخص های سلامت جامعه ایفا کند.

false
true
false
true
true
true
حضور بانوان در ورزشگاه، نوید بخش فردایی بهتر

به گزارش نویسا؛ امروزه بانوان ایران اسلامی توانستند بدون محدودیت در تمامی عرصه های اجتماعی به فعالیت پرداخته و به بهبود وضعیت فرهنگی و اقتصادی کشور کمک کنند، اما بحث ورود بانوان به ورزشگاه ها در چندماه اخیر به سوژه اصلی بسیاری از محافل خبری تبدیل شده بود موضوعی که ذهن بسیاری از بانوان علاقه مند و مشتاقان ورزش را درگیر خود کرده و از مسئولان مربوطه انتظار داشتند زیرساخت ها و زمینه های لازم برای ورود بانوان به استادیوم ها را فراهم کرده تا بانوان نیز بتوانند با رعایت تمام شئونات اخلاقی لحظاتی خاطره انگیز را در فضایی شاد و هیجان انگیز تجربه کنند.

اما استانداردهای مورد نیاز ورزشگاه ها برای حضور بانوان و رفع مشکلات فرهنگی موجود در محیط ورزشگاه ها از دغدغه های اصلی مسئولان برای ورود آنها به فضای ورزشگاه ها بود تا بانوان در فضایی به دور از تنش ها و التهابات موجود در محیط ورزشگاه ها به تماشای مسابقات تیم ملی کشورشان بپردازند.

موانع فرهنگی بسیاری بر سر راه ورود بانوان به ورزشگاه ها و لذت تماشای مسابقات فوتبال از نزدیک و به دور از حواشی و التهابات فضای استادیوم ها وجود داشت، از سویی ناراحتی شدید بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور از ممنوعیت حضور در ورزشگاه و تماشای ورزش محبوب خود و از سویی دیگر فشارهای شدید فیفا برای لغو این ممنوعیت موجب ایجاد فضای یاس و دلمردگی در میان بخشی از جامعه شده بود.

اما علی رغم وجود تمامی این موانع و چالش ها سرانجام با تلاش ها و پیگیری‌های معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در طی دو سال و همکاری وزیر ورزش و جوانان بخشی از زیرساخت ها و شرایط لازم برای حضور بانوان فراهم شد و پس از سال‌ها درب های استادیوم برای ورود بانوان باز شد تا خواسته بر حق بانوان مشتاق ورزش نیز محقق شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در این خصوص اظهار داشت: به حمد الهی، توانستیم طی سال‌های متمادی در مراحل مختلف، مطالبات و خواست‌ها و انتظارات زنان را در قالبی که واقعاً با قوانین، شرع و ضوابط همخوانی داشته باشدبرآورده کنیم، ورود به استادیوم مطالبه بخشی از زنان ایرانی بوده که به زودی محقق می‌شود.

اتفاقی که می تواند نوید بخش روزهای خوب و تصمیمات بهتری در آینده برای دختران ایران اسلامی باشد، حضور بانوان درمحیط های ورزشی می تواند به تلطیف این فضاها و بهبود وضعیت فرهنگی تماشاگران نیز کمک کند تا هوادارن فوتبال به دور از استرس ها و فشارهای روزمره ساعاتی را در کنار خانواده در محیطی فرهنگی و بارعایت تمام شئونات اخلاقی به تماشای ورزش مورد علاقه خود پردازند.

به فروش رفتن تمامی بلیط های جایگاه مخصوص بانوان در اولین بازی رسمی تیم ملی با حضور بانوان تنها در چند دقیقه نشان از رضایت و خوشحالی بانوان ایرانی از این اقدام و تحقق خواسته فوتبال دوستان داشت.

false
true
false
true
true
true
افزایش ۲.۵ برابری جمعیت «سالمندان»

به گزارش نویسا؛ ضمن بررسی وضعیت سالمندان در سطح بین‌المللی و ملی بیان کرد: بیش از هفت میلیارد نفر در دنیا زندگی می‌کنند که براساس آخرین آمارهای سازمان ملل حدود ۱۲ درصد از جمعیت بیش از ۶۰ سال سن دارند؛ یعنی حدود ۹۰۰ میلیون نفر (۱۲ درصد) از جمعیت جهان «سالمند» هستند که حدود ۴۴ درصد از آنها مرد و ۵۶ درصد زن هستند؛ به عبارت دیگر سهم زنان در جمعیت سالمندان بیش از مردان است.

۲۱ درصد از جمعیت کشورهای «توسعه یافته» سالمندند

وی افزود: همچنین بررسی جمعیت سالمندان در کشورهای توسعه یافته، توسعه نیافته و در حال توسعه نشان می‌دهد که ۲۱ درصد از جمعیت کشورهای توسعه یافته سالمند هستند، این در حالیست که این جمعیت در کشورهای در حال توسعه حدود ۹ درصد و در کشورهای توسعه نیافته حدود ۵ درصد است.

افزایش یک میلیاردی جمعیت سالمندان تا ۳۰ سال آینده

این جامعه‌شناس افزود: براساس پیش‌بینی‌های سازمان ملل، جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر می‌رسد و جمعیت سالمند نیز به ۲ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت؛ یعنی تا ۳۰ سال آینده بیش از یک میلیارد نفر به جمعیت سالمندان اضافه می‌شود. 

تعداد سالمندان ایران تا سال ۱۴۳۰

کاظمی‌پور به بررسی وضعیت سالمندان ایران پرداخت و اظهار کرد: طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران (سال ۹۵) جمعیت ایران حدود ۸۰ میلیون نفر بوده است که از این میان هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر (حدود ۹.۳ درصد) «سالمند» هستند، به عبارت دیگر ایران از نظر جمعیت سالمندی در سطح جمعیت کشورهای در حال توسعه قرار دارد.

بنابر اظهارات این جمیعت‌شناس، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۳۰، جمعیت ایران به حدود ۱۱۰ میلیون نفر افزایش یابد و تعداد سالمندان نیز به ۲۶ میلیون نفر افزایش یابد؛ یعنی سهم سالمندان ایران در سال ۱۴۳۰ حدود ۲۴ درصد است. همچنین نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که جمعیت ایران تا سال ۱۴۳۰، ۱.۴ برابر می‌شود، این در حالیست که جمعیت سالمند حدود ۲.۵ برابر می‌شود، چراکه در دوره‌های پیشین باروری در کشور بالا بوده است و از نظر ضریب سالمندی در سال ۱۴۳۰ مانند کشورهای توسعه یافته خواهیم بود.

جمعیت زنان سالمند از مردان پیشی گرفت

وی همچنین درباره آمارهای سالمندان به تفکیک جنسیت نیز بیان کرد: در حال حاضر حدود ۴۹ درصد از سالمندان ایران مرد و ۵۱ درصد زن هستند و پیش‌بینی‌ها نیز نشان می‌دهد که با گذشت زمان، سهم زنان سالمند بیشتر از مردان خواهد شد، چرا که امید زندگی زنان بیش از مردان است.

به گفته کاظمی‌پور، در حال حاضر امید زندگی در زنان ۷۵ سال و در مردان حدود ۷۳ سال است که هر چقدر امید زندگی در جامعه افزایش یابد به تبع فاصله بین امید زندگی زنان و مردان نیز بیشتر خواهد شد. 

وی علت افزایش امید زندگی در زنان را به عواملی چون سبک زندگی، شرایط بیولوژیکی و علت کاهش امید زندگی در مردان را به عواملی چون مرگ و میرهای ناشی از اعتیاد، الکلیسم و سوانح و تصادفات مرتبط دانست.

فوت همسران حدود ۷ درصد «مردان سالمند»

بیش از یک درصد زنان سالمند، «مجرد» هستند

این جمعیت‌شناس همچنین در ادامه با اشاره به وضعیت تاهل و تجرد جمعیت سالمند ایران تصریح کرد: آمارهای سال ۹۵ نشان می‌دهد که ۹۱ درصد از مردان سالمند دارای همسر، حدود ۷ درصد بدون همسر در اثر فوت، ۰.۸ درصد بدون همسر در اثر طلاق و ۰.۷ درصد مجرد هستند. همچنین ۵۴ درصد از زنان سالمند دارای همسر، ۴۴ درصد بدون همسر در اثر فوت، ۱.۴ درصد بدون همسر در اثر طلاق، و ۱.۱ درصد مجرد هستند. در این آمارها تفاوت چشم‌گیری میان جمعیت مردان سالمند متاهل و زنان سالمند متاهل وجود دارد که علت آن به مرگ و میر بالای مردان و اختلاف سنی زوجین در بدو ازدواج بازمی‌گردد.

۸۶ درصد زنان سرپرست خانوار «سالمند» هستند

وی با بیان اینکه ۲۴ میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کنند، اظهار کرد: حدود ۸۶ درصد از خانوارهای ایرانی مرد سرپرست و حدود ۱۴ درصد (حدود سه میلیون نفر) زن سرپرست هستند که از میان حدود سه میلیون زن سرپرست، حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آنها بیش از ۶۰ سال سن دارند؛ به عبارت دیگر ۸۶ درصد از زنان سرپرست خانوار سالمند هستند که از این میان حدود ۶۳ درصد از آن‌ها تنها زندگی می‌کنند.

کاظمی‌پور معتقد است که در حال حاضر سالمندی در ایران در حال زنانه شدن است.

وضعیت تامین اجتماعی سالمندان

وی همچنین با اشاره به وضعیت تامین اجتماعی سالمندان در سطح بین‌المللی و ملی بیان کرد: عموما در سطح جهانی هر چقدر سطح کشور توسعه یافته‌تر باشد، پوشش بیمه‌ای نیز همگانی‌تر خواهد بود، یعنی در دوران جوانی که فرد شاغل است و تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و هنگام بازنشستگی می‌تواند مستمری دریافت کند البته برخی از سالمندان کشورهای توسعه یافته به دلیل اینکه سالخورده شده‌اند نیز توسط دولت تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند. این در حالیست که در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته چنین روندی وجود ندارد. 

تنها حدود ۴۰ درصد سالمندان دارای تمکن مالی‌اند

این جامعه‌شناس این در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۱.۵ میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد سالمند هستند، بیان کرد: ممکن است برخی سالمندان امکان تحت پوشش بیمه قرار گرفتن را نداشته باشند و با دریافت حداقل حقوق خود یا کمک آشنایان بتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند لذا در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان ادعا کرد حدود ۴۰ درصد از سالمندان از تمکن مالی برخوردار هستند. 

وی با بیان اینکه ناتوانی و ابتلا به بیماری‌های سخت از بحث‌های مطرح در حوزه سالمندی است، تاکید کرد: اگرچه میانگین امید زندگی در ایران ۷۴ سال است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که امید زندگی توام با سلامت در ایران تنها حدود ۵۰ سال است، یعنی افراد در مدت زمانی طولانی زندگی می‌کنند اما امید زندگی توام با سلامت وجود ندارد، در واقع بیماری میان سالمندان زیاد است و درمان این بیماری‌ها نیز بسیار بالا است.

حدود ۲ درصد از سالمندان در خانه سالمندان زندگی می‌کنند

به گفته کاظمی‌پور، حدود ۲ درصد از سالمندان ایران در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند که این موضوع به عدم تمکن مالی خانواده‌ها و ناکافی بودن تعداد موسسه‌های دولتی کشور مربوط باشد.

این جامعه‌شناس معتقد است که بسیاری از مسئولان از افزایش جمعیت سالمندان در سال‌های آینده ابراز نگرانی می‌کنند، اگرچه قرار است در آینده حدود ۲۴ درصد از جمعیت ایران را سالمندان در برگیرند، اما در حال حاضر ۹ درصد از جمعیت ما سالمند است و نمی‌توان سالمندان کنونی کشور را رها کرد و برای تامین نیازهای سالمندان آینده برنامه‌ریزی کرد. باید همه سالمندان مستمری‌بگیر شوند و در گام دوم نیز حقوق‌های بازنشستگی را همراه با تورم افزایش دهیم تا سالمندان مستمری‌بگیر بتوانند از پس تامین مخارج خود بر بیایند.

وی ضمن انتقاد از اینکه هیچ حمایتی از نظر روانی، اجتماعی، بهداشتی و … از سالمندان نمی‌شود، گفت: اگرچه توانسته‌ایم امید زندگی را در جامعه افزایش دهیم اما امید زندگی توام با سلامت وجود ندارد و در اصل سالمندان ما دارای امید زندگی توام با فلاکت هستند، که این موضوع ناشی از بی‌برنامگی مسئولان در سال‌های گذشته است، حال آنکه باید اولویت اصلی مان سالمندان باشند. 

false
true
false
true
true
true
حضور فعال بانوان در مشاغل امداد و نجات

به گزارش نویسا؛  امروزه بانوان کشور در تمام عرصه های علمی، فرهنگی و ورزشی در کنار مردان به فعالیت پرداخته و توانستند به پیشرفت ها و موفقیت های کم نظیری نیز دست پیدا کنند، در سال های اخیر همواره بیش از نیمی از صندلی‌های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور را دختران تشکیل داده و با کسب دانش و مهارت و ورود به بازار کار نشان دادند در صورتی که به استعدادها و توانایی آنها بها داده شود می توانند مدارج و پله های ترقی و پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کرده و به قله های افتخار و موفقیت برسند.

 

 

یکی ار عرصه‌هایی که بانوان به تازگی توانستند در آن ورود کرده و همپای مردان توانایی های خود را به نمایش بگذارند عملیات های امداد رسانی و کمک به همنوعان و مشاغل سخت و حساس جامعه است، فعالیت هایی که فداکاری و ایثار جزء لاینفک آن به شمار رفته و با روحیه از خودگذشتگی وجانفشانی که در وجود بانوان نهادینه شده پیوند خورده است.تصویر مرتبط

در کنار حضور فعال بانوان در حرفه هایی مانند پرستاری که جز با عشق و روحیه عشق و خدمت به مردم نمی توان به استمرار و بقا در آنها امید داشت، امروز شاهد پر رنگ شدن نقش بانوان در مشاغل سخت و طاقت فرسایی همچون امداد و نجات هستیم مشاغلی که شرط حضور در آنها حذف نگاه های مادی و عجین شدن با واژه های فداکاری و از خودگذشتگی و خدمت به مردم است.

بانوان، همپای مردان در مشاغل سخت امدادی

 

بانوان ایران زمین همان گونه که در سال های اولیه پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی مسئولیت امدادرسانی به رزمندگان را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند امروز نیز با گذشت چندین سال از آن روزهای پر از عشق و ایثار، با حضور در عملیات های امداد و نجات ثابت کردند فداکاری و عشق به همنوع مرد و زن نمی شناسد و آحاد مختلف جامعه می‌توانند با حضور در عرصه های مختلف اجتماع صحنه های به یادماندنی از ایثار و فداکاری رقم بزنند.

آتش نشانی به عنوان سخت ترین شغل دنیا یکی از مشاغل حساس و کلیدی جامعه است که بانوان داوطلبانه در آن قدم گذاشته و تلاش کردند در کنار مردان به امداد و نجات هموطنان خود بپردازند، اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن کشور توانسته زمینه رقابت بانوان در این حرفه را فراهم کند تا برای اولین بار در تاریخ آتش نشانی این شهر شاهد حضور بانوان آتش نشان باشیم .

«محسن گلابی» مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار افق تهران در این خصوص بیان کرد: برای اولین بار در تاریخ آتش نشانی اصفهان اقدام به استخدام ۹ نفر بانوی آتش نشان کردیم که این عزیزان در ستاد فرماندهی سازمان مستقر شده و در صورت نیاز به تناسب عملیات اعزام خواهند شد پیش از این ۱۰ بانو در بخش اداری سازمان فعال بودند.

وی در ادامه افزود: سابقه به کارگیری نیروهای آتش‌نشان بانو در استان‌های همدان و کرج و نقاط قوت و ضعف را بررسی و از تجربیات آنها استفاده کردیم تا در این مسیر با مشکل مواجه نشویم، فعالیت سازمان آتش نشانی امدادرسانی و پیشگیری است، اگر اعضاء یک خانواده در حین استراحت یا هنگام استحمام دچار حادثه شود و کسی از محارم فرد حادثه دیده در محل حضور نداشته باشد، قطعاً نیروهای قسم خورده سازمان آتش نشانی نسبت به جان، مال و ناموس مردم حساسیت لازم را دارند، اما نیاز به نیروهای آتش‌نشان بانو را به لحاظ شرعی، انسانی و روانی به خوبی احساس می‌کنیم.

نتیجه تصویری برای زناناتش نشان

false
true
false
true
true
true
لایحه تأمین امنیت بانوان یک سیاستگذاری کلان در حوزه زنان است

به گزارش نویسا؛ عبدالله سمامی درباره انتشار لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت، اظهار کرد: این لایحه از سوی قوه قضاییه تهیه و به دولت ارسال شده است و باید از سوی دولت به مجلس ارسال شود و در مجلس شورای اسلامی به مواد مندرج در این لایحه رسیدگی شود و نهایتا مجلس آن را تصویب خواهد کرد.

وی افزود: به نظرم لایحه مذکور پیرو عملکرد بسیار قاطع و درست ریاست فعلی قوه قضاییه صورت گرفته و جایگاه بسیار عالی و درستی برای امنیت زنان جامعه را در نظر گرفته است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت از جوانب مختلف به احترام، شان، منزلت وجایگاه زن بدور از هر گونه نگاه غیرمنصفانه و به بحث پیشگیری پرداخته است.

سمامی تصریح کرد: لایحه مذکور به بحث فرهنگ سازی هم پرداخته است و دستگاه های مرتبط با مباحث زنان و امنیت زنان را درگیر کرده است که بسیار جالب است، به نحوی که نیروهای انتظامی و وزارت خانه‌های مختلف را درگیر کرده است.

وی افزود: امیدوارم که در عمل هم دستگاه‌های مرتبطی که در لایحه آمده به وظایف قانونی خود عمل کنند، زیرا بسیار با اهمیت است که لایحه فقط وصف مصوب نداشته باشد و جزو قوانینی تلقی شود که واقعا اجرا شود.

سمامی تاکید کرد: درگیر کردن دستگاه‌های دیگر درخصوص زنان و امنیت زنان بسیار با اهمیت است و در اموزش اهمیت دارد که لایحه در این زمینه کار کرده و بسیار پررنگ است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در لایحه مذکور برخورد و مجازات با خاطیان به حقوق زنان و برخورد با افرادی که برای امنیت زنان خطر محسوب می شوند، امده و تمام مباحث پیشگیری و اموزش و فرهنگ سازی را در بردارد.

وی گفت: لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت، یک سیاست گذاری کلان و جدید در باب و قالب اهمیت به حوزه زنان محسوب می شود.

سمامی تصریح کرد: رویکرد فعلی قوه قضاییه که به نوعی نگاهی بسیار درست به مباحث دارد و علی الخصوص ریشه ای و اکادمیک موضوعات را بررسی می کند، شعاری نیست زیرا شاهد عملکرد ریاست آیت الله رییسی رییس دستگاه قضایی در این زمان کوتاه بودیم لذا لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت یکی از ان موضوعاتی است که کارنامه بسیار خوبی خواهد داشت؛ البته بر فرض اجرا و عملیاتی شدند.

وی در پایان گفت: مطمئنا این لایحه نیاز به پیگیری‌های مستمر دارد و ان‌شاءالله بتوانیم شاهد تصویب هر چه سریعتر این لایحه در مجلس باشیم.

متن لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت که از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال شده است، ۲۶ شهریورماه منتشر شد.

 

false
true
false
true
true
true
طلاق و تغییر نگرش‌ها

به گزارش نویسا؛ خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی و در عین حال یکی از مهمترین ارکان هر جامعه است که قوام آن به پایبندی و تعهد کامل زوجین به یکدیگر بستگی دارد.

تصویر مرتبط

اما وجود برخی عوامل موجب شده تا دوام چارچوب خانواده دستخوش ناملایمات و آسیب‌هایی قرار گیرد. بطوریکه سالانه شاهد افزایش میزان آمار طلاق و پیامدهای ناشی از آن در جامعه نسبت به سال‌های قبل هستیم.

از این رو با بالا رفتن میزان طلاق و بروز تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم آن بر فرزندان و والدین، مطالعه عوامل زمینه ساز و اتخاذ راهکارهای موثر در این زمینه بیش از پیش احساس می شود.

باتوجه به اهمیت بحث حاضر، پژوهشگر ایرنا با علی فتحی آشتیانی، مشاور و روانشناس به گفت و گو نشست. مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید.

۵ سال اول زندگی مشترک و آمار بالای طلاق

آشتیانی در خصوص طلاق و افزایش میزان آن گفت: طلاق یک پدیده فردی و در عین حال اجتماعی است. به این معنا که افرادی که از هم جدا می‌شوند تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر اطرافیان و خصوصاً‌ جامعه می‌گذارند.

در یک دهه گذشته میزان طلاق‌ها نسبت به ازدواج افزایش یافته و این امر پیامدهای بسیاری دارد. همچنین میانگین سن ازدواج طی ده سال گذشته افزایش یافته است. از طرفی آمارهای رسمی منتشر شده بیانگر این است که آمار طلاق درسال اول و نیز ۵ سال اول زندگی مشترک بیش از سال‌های بعدی است؛ به گونه ای که حدود ۱۴ درصد طلاق‌ها در سال اول و نزدیک به ۵۰ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول رخ می دهد.

وی افزود: وقتی از طلاق صحبت می‌کنیم، عمدتاً منظورمان طلاق قانونی است. چون ما شکل های مختلفی از طلاق داریم.

اما این آمار و اطلاعات مربوط به طلاق قانونی است که رسماً ثبت می‌شود، در حالی که طلاق‌های عاطفی بسیاری هم وجود دارد که در جایی ثبت نمی‌شوند.

کاهش طلاق در گرو افزایش صبر و تاب آوری است

آشتیانی در خصوص علل روانشناختی طلاق گفت: طلاق یک مساله چند بعدی است که هم بعد روانی دارد و هم بعد اجتماعی و هم بعد اقتصادی. از مهمترین علل روانشناختی طلاق به ویژه در سال‌های اول ضعف در شناخت قبل از ازدواج است.

ازدواج هایی که صرفاً بر اساس ارزیابی‌های سطحی و ظاهری صورت گرفته و طرفین شناخت کافی و لازم نسبت به خصوصیات رفتاری، شخصیتی، روانی و..یکدیگر ندارند و، قطعاً دچار مشکل می شوند.

آشتیانی افزود: کاهش میزان برخی از ویژگی‌های شخصیتی مثل صبر، تحمل و بردباری در زوجین طبیعتا سبب می شود آنها به راحتی نتوانند با هر مساله‌ای کنار بیایند و با کوچکترین اتفاق حاضر به جدایی شوند.

بنابراین، تاب آوری به عنوان مهمترین عنصر روانشناختی در زمینه علل طلاق شناخته می‌شود و لازم است برای جلوگیری از این اتفاقات با آموزش مهارت هایی میزان تاب آوری در افراد افزایش یابد.

ضرورت تقویت مهارت‌های ارتباطی

این روانشناس در خصوص مهارت‌های زندگی و نقش آن در تداوم زندگی زناشویی گفت: زندگی زناشویی مستلزم مهارت‌هایی است. شاید مهمترین آنها رابطه با یکدیگر و یا خانواده یکدیگر و مهارت حل مساله است.

مدیریت خشم، استرس، حل تعارضات، تصمیم‌گیری و مدیریت روابط جنسی همه می‌توانند از جمله عوامل روان‌شناختی در جلوگیری از بروز طلاق باشد. در بین این عوامل، مهارت‌های ارتباطی اهمیت بسیاری دارد.

عدم درک متقابل طرفین، صعف در همدلی و یا کمبود در ارتباطات عاطفی، ضعف در برقراری رابطه و ضعف در نحوه عشق ورزی زمینه های متزلزل شدن روابط خانوادگی را فراهم می‌کند.

از سویی، گاهی بیماری روانی یکی از زوجین برای مثال اختلالات شخصیتی، بیماری‌های دو قطبی، افسردگی اضطراب، وسواس و… سبب می‌شود تا شرایط زندگی برای یکی از طرفین سخت شود و در نهایت راهی بجز جدایی نماند.

شرایط اقتصادی بد، علت اولیه طلاق نیست

آشتیانی در خصوص تاثیر عوامل اقتصادی طلاق گفت: مشکلات و تنگناهای اقتصادی بر فروپاشی یک ازدواج، غیرقابل کتمان است.

معمولاً در بحث مشکلات اقتصادی، موضوع بیشتر متوجه بحران‌های اقتصادی و سازوکار تاثیر آنها است. ممکن است اوضاع بد اقتصادی و مشکلات و مسائل مالی زوجین، علت اولیه و اصلی طلاق نباشد، ولی می‌تواند سطح رضایت زناشویی را کاهش دهد.

وی افزود: زندگی با شرایط سخت مالی در یک بازه زمانی کوتاه، چندان مشکل نیست؛ اما اگر این شرایط به شکل دائمی باشد و زندگی همواره در یک شرایط بسته مالی انجام شود، به طور طبیعی بسیاری از نیازها نیز بدون پاسخ خواهند ماند.

انباشت این نیازها موجب می‌شود تا طلب یک نیاز اولیه، پس از مدتی یک خواسته نابجا محسوب شود.

یعنی اگر یکی از زوجین آن نیاز را مطرح کند، می‌تواند تبدیل به مشاجره تمام‌عیار شود و خشونت را در پی داشته باشد.خشونت خود نیز می‌تواند به مسأله ابعاد تازه‌ای دهد و اینکه موضوع بحث یک دلیل اقتصادی بوده است، فراموش شود.

تغییر نگرش‌ها و شکسته شدن قبح اجتماعی

این مشاور خانواده در خصوص عوامل اجتماعی و فرهنگی طلاق گفت: از منظر اجتماعی و فرهنگی شاید بتوان یکی علل طلاق را ضعف در باورها و ارزش‌های دینی و یا کمرنگ شدن باورها در جامعه و خانواده دانست.

آشفتگی‌هایی که در نقش های زوجی زنان و مردان وجود دارد، تغییرات اجتماعی- اقتصادی به خصوص مشکلات اقتصادی که در سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگر درگیرش بودیم و عدم تامین نیازهای خانواده و کاهش نقش بزرگترها در حل و فصل مشاجرات خانوادگی و کاهش قبح طلاق، همگی در افزایش میزان آن در جامعه نقش دارند.

آشتیانی افزود: اگر در گذشته طلاق به عنوان پدیده‌ای زشت شناخته می‌شد و خیلی سخت افراد به این مسأله تن می‌دادند و ازدواج را به عنوان یک پیوند مستحکم و الهی می‌دانستند، اکنون با تغییرات اجتماعی و فرهنگی نوع نگاه به مسأله طلاق تغییر کرده است و نه تنها به عنوان امری مذموم تلقی نمی‌گردد، بلکه همچون کنشی روشنفکرانه بین جوانان شناخته می‌شود.

در دنیای کنونی ازدواج‌ها به صورت قراردادهای اجتماعی شناخته می‌شوند که زمان انقضایی دارند و بعد از مدتی این زمان فرا می‌رسد.

حال آنکه، قبل از طلاق راه حل‌هایی وجود دارد که با اتخاذ این راه حل‌ها و استفاده از نظرات مشاوران می‌توان تا حدود زیادی از بروز آن در جامعه جلوگیری کرد.

false
true
false
true
true
true
لزوم توجه به نیازهای اقتصادی زنان مطلقه

 

به گزارش نویسا؛ بسیاری از زنان مطلقه کشور توان اقتصادی ندارند، و قابل ذکر است که ۸۰ درصد بانوان مطلقه فرزند ندارند و کمتر از پنج سال زندگی مشترک داشته‌اند.

از میان ۲۰ درصد بانوان مطلقه‌ای که دارای فرزند هستند تعداد زیادی از آنها در شرایط اقتصادی مناسبی نیستند و نمی‎توانند عهده‌دار تأمین نیازهای یک خانواده باشند. این امر یک آسیب اجتماعی به شمار می‌رود.

زنان مطلقه

مهم‌ترین مشکل زنان پس از طلاق چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلات زنان پس از طلاق، مسئله اقتصادی است. این موضوع برای زنان کم سواد و فاقد مهارت به صورت حادتری جلوه می کند. بسیاری از زنان در مقابل طلاق از سوی شوهر، از تمام حق و حقوق قانونی خود چشم پوشی می‌کنند که یکی از آنها مهریه است.

به دلیل این که بسیاری از زنان در خارج از خانه به شغلی مشغول نیستند و حتی در صورت داشتن مدرک تحصیلی عالی، بسیاری از آنها پس از ازدواج بنابه هر دلیلی دست از کار کشیده اند، پس از طلاق برای یافتن شغلی مناسب و تأمین خود، دچار مشکلات فراوانی می‌شوند.

تهدید سونامی طلاق برای جامعه

در حال حاضر با وضعیتی روبرو هستیم که نه تنها در کشور، حتی در منطقه و جهان هم بی سابقه است و خوشبینانه ترین تحلیل‌ها هم نمی‌تواند تهدیدهایی که سونامی طلاق برای جامعه ما ایجاد می‌کند را خفیف نشان دهد.

واقعیت این است که روز به روز بر خیل عظیم زنان مطلقه که اغلب کم توان و کم مهارت هستند افزوده می شود و اگر صرفا از بعد اقتصادی به این پدیده بنگریم هم پاسخگویی به نیازهای اقتصادی این زنان، از جمله اشتغال، نیازمند رویکرد علمی‌تر، کارشناسی‌تر و برنامه ریزی جدی تر مسئولان کشور است.

در راستای کمک و بهبود به این زنان و ارایه راه حل برای مشکلاتشان، خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران‌نیوز گفت و گویی با کوروش محمدی رییس انجمن آسیب شناسی ایران داشته که به شرح ذیل است.

زنان مطلقه

رییس انجمن آسیب شناسی ایران تنها راه، حل مشکلات اقتصادی زنان مطلقه را کارآفرینی اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی دانست و افزود: باید حمایت‌های اجتماعی از زنان مطلقه را تقویت کنیم تا از معضلات و پیامدهای آن برای جامعه جلوگیری کنیم.

وی اظهار داشت: حمایت از زنان مطلقه در کشور ما وجود ندارد و قوانین موجود هم از زنان تا موقع دریافت مهریه حمایت می‌کند اما برای پیامدهای بعد از طلاق،  قانونی نوشته نشده است.

محمدی ادامه داد: بعد از طلاق، زنان سرپرست خانوار و مطلقه شکل می گیرند و از هر حیث امکان دارد حقوقشان نادیده گرفته شود یا مورد سو استفاده قرار گیرند.

وی عنوان کرد: سیستم حمایت اجتماعی فعلی نیاز به تحول اساسی دارد تا زنان بتوانند از مشاغل خانوادگی بهره مند شوند و از سیستم حمایت اجتماعی درآمدی تضمینی و پایدار داشته باشند، تا بتوانند از خود و فرزندانشان حمایت کنند و این کار از سیستم حمایت اجتماعی بر می آید که در حال حاضر بسیار ناکارآمد است.

رییس انجمن آسیب شناسی ایران بیان کرد: در حال حاضر، به جز برخی از خیریه‌ها که کمک های مقطعی به زنان مطلقه می‌رسانند و یا بخشی از این زنان که تحت حمایت کمیته امداد هستند و حقوق ناچیزی به این زنان پرداخت می شود که جوابگو هیچ گونه نیازی از آنها نیست، دیگر حمایتی انجام نمی شود.

 

false
true
false
true