×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کاهش ارزش سهام عدالت

به گزارش نویسانیوز؛ ارزش سهام عدالت در این هفته کاهش چشم‌گیری داشت و در پایان معاملات این هفته بازار سهام ارزش سبد سهام عدالت به ۱۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسید. این پایین‌ترین ارزش سهام عدالت در سه ماه گذشته است.

با شروع معاملات این هفته از بازار سهام ارزش سهام عدالت حدود ۱۵ میلیون تومان بود اما در پایان معاملات این هفته ارزش این سبد با افت حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی به ۱۳ میلیون و ۲۷۹ هزار تومان رسید.

همانطور که در تمام روزهای این هفته شاخص کل بازار سهام روندی نزولی داشت ارزش سهام عدالت نیز مدام کاهش یافت، اما در روز دوشتبه بیشترین ریزش خود یعنی بیش از ۴ درصد را تجربه کرد و حدود ۶۰۰ هزار تومان در یک روز افت کرد.

روزهای یک‌شنبه و سه‌شنبه نیز ارزش سهام عدالت حدود ۳ درصد در هر روز ریزش داشت.

روند نزولی شاخص کل بازار سهام که به نظر می‌رسد به دلیل جو هیجانی باشد اصلی‌ترین دلیل ریزش سبد سهام عدالت بود و از طرفی نیز سهم‌های سبد سهام عدالت در این هفته ریزش شدید داشتند.

ارزش سهام عدالت در حالی به ۱۳ میلیون تومان رسیده است که در دوره قبل از اصلاح بازار سهام ارزش این سبد چیزی حدود ۲۱ میلیون تومان بود و قرار بود پشتوانه‌ای برای مردم باشد، همچنین این ریزش قیمت در حالی است که کسانی که سهام عدالت خود را فروختند نیز از بدحسابی و واریز دیرهنگام پول سهام عدالت خود شاکی هستند و بعضا کسانی نیز تا ۲ ماه هیچ واریزی نداشتند.

به نظر می‌رسد فعلا ارزش سهام عدالت در همین حوالی نوسان داشته باشد زیرا پیش‌بینی می‌شود فعلا شاخص کل بازار سهام در محدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد در نوسان است.

منبع: گسترش نیوز

false
true
false
true
true
true
نمونه اولیه استارشیپ با ۳ موتور آزمایش شد

به گزارش نویسانیوز؛  اسپیس ایکس تست احتراق استاتیک نمونه اولیه موشک استارشیپ را با موفقیت انجام داد.

اسپیس ایکس روز گذشته ۳ موتور رپتور نمونه اولیه استارشیپ(SN۸) را به طور آزمایشی روشن کرد.

این آزمایش احتراق استاتیک در تاسیسات بوکاچیکا اسپیس ایکس انجام شد.

در تست احتراق استاتیک موتورهای نمونه اولیه در حالی روشن می شوند، موشک به وسیله طناب هایی به زمین متصل است.

الون ماسک در توئیتی در این باره نوشت: اطلاعات تست استاتیک استارشیپSN۸ با ۳ موتور نوید بخش است.

اگر برنامه ریزی های شرکت در مسیر صحیح انجام شود، در ماه جاری میلادی SN۸ طی آزمایشی به ارتفاع ۱۸ کیلومتری زمین پرتاب شود. این بیشترین ارتفاعی است که یک نمونه اولیه استارشیپ پرتاب می شود. پیش از این نسخه های تک موتوره از استارشیپ به طور آزمایشی به ارتفاع ۱۵۰ متری پرتاب شده اند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
همکاری با هواوی در سوئد هم ممنوع شد

به گزارش نویسانیوز؛  سوئد همکاری با شرکت های هواوی و زدتی ای را جهت توسعه شبکه اینترنت۵G ممنوع کرد.

سوئد همکاری با شرکت های چینی هواوی و زد تی ای برای توسعه شبکه اینترنت نسل پنجم را ممنوع می کند.

این درحالی است که یکی از مقامات امنیتی این کشور، چین را تهدیدی بزرگ خوانده است.

روز گذشته سازمان پست و مخابرات سوئد اعلام کرد ۴ اپراتور موبایل که برای توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت با یکدیگر رقابت می کنند، نباید از تجهیزات هواوی یا زد تی ای استفاده کنند.

همچنین طبق بیانیه این سازمان اپراتورهای موبایلی که تصمیم دارند از زیربنای فعلی ارتباطات برای شبکه های ۵ٖG استفاده کنند، باید بخشی از تجهیزات هواوی یا زد تی ای که در آنها تعبیه شده را حذف کنند.

این در حالی است که هواوی از قانون جدید سوئد اظهار تعجب و ناامیدی کرده است. سوئد جدیدترین کشوری است که حضور هواوی را در توسعه زیربنای نسل پنجم اینترنت در کشور خود ممنوع می کند. این تصمیم احتمالا تنش های میان چین و کشورهای غربی و آمریکا را تشدید می کند.

در حال حاضر مقامات آمریکا مشغول لابی کردن با کشورهای اروپایی هستند تا آنها را از همکاری با هواوی منصرف کنند.

از سوی دیگر چنین ممنوعیتی علیه هواوی، فرصتی برای شرکت سوئدی اریکسون و نوکیا فنلاند فراهم می کند تا کسب وکارشان را گسترش دهند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
چای کیسه ای نشتی ایستگاه فضایی بین المللی را کشف کرد

به گزارش نویسانیوز؛  خدمه ایستگاه فضایی بین المللی با رها کردن یک چای کیسه ای، نشتی احتمالی در این اقامتگاه فضایی را کشف کردند.

فضانوردان روس که در ایستگاه فضایی بین المللی حضور دارند با استفاده از یک چای کیسه ای نشتی احتمالی در یکی از ماژول ها را ردیابی کردند.

آناتولی ایوانشین طی یک جلسه ارتباط با مرکز کنترل پرواز روسیه این خبر را اعلام کرد.

ایوانشین در این باره گفت: دوربین ها در شرایط گرانش صفر، حرکت چای کیسه ای به سمت نشتی موجود در ایستگاه فضایی را ثبت کردند. فکر می کنم واقعا منطقه نشتی احتمالی را پیدا کرده ایم.

فضانورد روس در ادامه افزود: برای این منظور قبل از بستن اتاق ترانسفر یک چای کیسه ای را در ماژول Zvezda رها کردیم. حرکت این شی در دوربین ها ثبت شد.ما چند تصویر و ویدئو از مسیر پرواز چای کیسه ای ثبت کردیم که به طور دقیق مسیر جریان هوایی که از نشتی منتشر می شود را نشان می دهد.

در ماه آگوست خدمه آمریکایی و روس تلاش برای ردیابی نشتی هوا در ایستگاه فضایی بین المللی را آغاز کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که نشتی در ماژول Zvezda است. البته این نشتی هوا هیچ خطری را متوجه فضانوردان نمی کرد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد

به گزارش نویسانیوز؛ فضاپیمای «اوسریس رکس» ناسا روی سیارک فرود آمد و با استفاده از یک بازوی رباتیک از سطح آن نمونه برداری کرد.

فضاپیمای اوسیریس رکس ناسا ، روی سیارک بن نو فرود آمد تا نمونه هایی از سطح آن جمع آوری کند.

هنگامی این فضاپیما تاییدیه برقراری تماس با سیارک بن نو را اعلام کرد که در فاصله ۲۰۰ میلیون مایلی زمین قرار داشت و تیم این پروژه از موفقیت آن اطمینان حاصل کردند.

در حقیقت طی این عملیات فضاپیما به مدت چند دقیقه روی سیارک فرود آمد تا مقداری از خاک آن را برای نمونه برداری و بازگشت به زمین جمع آوری کند.

البته یک هفته طول می کشد تا محققان از محتوای نمونه جمع آوری شده مطلع شوند و در صورتیکه فرایند نمونه برداری انجام نشده باشد، باید دوباره عملیات را تکرار کنند.

گرانش سیارک برای فرود آمدن فضاپیما روی آن بسیار کم بود و عرض آن فقط ۵۱۰ متر است. در نتیجه فضاپیمای اوسیریس رکس از یک بازوی رباتیک ۳.۴ متری برای جمع آوری نمونه ای ۶۰ گرمی از سیارک بن نو استفاده کرد.

قرار بود این عملیات زودتر انجام شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا دو ماه به تعویق افتاد. این نخستین باری است که ایالات متحده آمریکا جمع آوری نمونه از سیارک را انجام می دهد. پیش از این فقط ژاپن توانسته بود چنین عملیاتی انجام دهد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
اپراتورهای بزرگ برای نسل ششم اینترنت پیش‌قدم شدند

به گزارش نویسانیوز؛ اپراتورهای بزرگ مخابراتی دنیا برای پیشتاز شدن در نسل ششم (۶G) ، «اتحاد نسل بعدی» (Next G Alliance) را ایجاد کردند.

به نقل از گروه علوم و فناوری‌های نوین پژوهشگاه فضای مجازی، با این‌که شبکه‌های ۵G هنوز یک فناوری جدید محسوب می‌شود، گروهی متشکل از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و فناوری در تلاش هستند «اتحاد نسل بعدی» (Next G Alliance) را با هدف پیشتاز شدن در ۶G و بعد از آن ایجاد کنند.

این گروه که به طور خاص روی دستیابی به ۶G در آمریکای شمالی تمرکز دارد، شامل ۴ شرکت مخابراتی بزرگ ایالات متحده یعنی AT&T، T-Mobile، Verizon و U.S. Cellular و شرکت‌های قدرتمندی مانند فیس‌بوک، مایکروسافت و کوالکام می‌شود.

شرکت‌های مخابراتی Bell Canada و Telus از کانادا و شرکت‌های Ciena، InterDigital، JMA Wireless و Telnyx هم از اعضای اولیه این گروه هستند.

شرکت اریکسون از سوئد، نوکیا از فنلاند و سامسونگ از کره جنوبی هم عضو اتحاد نسل بعدی هستند. هدف این اتحاد پیشتاز شدن در بازار ۶G در آمریکای شمالی است و تحقیق و توسعه، تولید، استانداردسازی و آمادگی بازار را در بر می‌گیرد.

شرکت‌هایی که وظیفه تأمین‌ زیرساخت‌ها را بر عهده دارند، در حال حاضر تأمین‌کنندگان اصلی ۵G برای شرکت‌های مخابراتی اصلی آمریکا و شرکت‌های دیگر هستند و از بازار آمریکای شمالی سهم قابل‌توجهی دارند. شرکت اریکسون کارخانه‌ای را در تگزاس تأسیس کرده که در آن ایستگاه‌های مخابراتی ۵G به وسیله آمریکایی‌ها تولید می‌شود.

«اتحاد نسل بعد»، در وبسایت خود اعلام کرده عضویت شرکت‌هایی که «محصولات، خدمات، نرم‌افزارها یا برنامه‌هایی را برای استفاده در بخش تجاری، خصوصی یا شبکه‌های دولتی ارائه می‌کنند یا در حوزه شبکه‌های ارتباطی، چندرسانه‌ای یا خدمات ابری در آمریکای شمالی فعالیت دارند» بلامانع است. شرکت‌های که دولت ایالات متحده آن‌ها را تحریم کرده است (مانند شرکت چینی هوآوی) اجازه پیوستن به این گروه را ندارند.

به گفته سوزان میلر، مدیرعامل ATIS، انتظار می‌رود اعضای بیشتری به اتحاد نسل بعدی ملحق بشوند، بعضی از شرکت‌ها هم هنوز در مرحله بازبینی قرار دارند. شرکت‌هایی که معرفی شده‌اند همگی اعضای ATIS به حساب می‌آیند.

میلر عنوان می‌کند که یکی از اهداف مهم اتحاد این است که در اولویت بودجه دولت قرار گیرد و فعالیت‌هایی را پیش ببرد که باعث پیشرفت فناوری‌های ارتباطی شود.

وی می‌گوید: «به نظر ما این کار زمینه را برای داشتن یک بازار پرجنب‌وجوش فراهم می‌کند».

وقتی از میلر در مورد عدم هماهنگی و نداشتن نقشه راه در ۵G سوال شد، وی عنوان کرد که این اتحاد قرار نیست در مورد ۵G پاسخگو باشد. بلکه ATIS قصد دارد از «فرصت و قدرتی که از این همکاری ناشی می‌شود برای فکر کردن در مورد ۶G و بعد از آن» استفاده کند.

حرکت به سمت ۵G با سرعت زیادی انجام شد و تاکید آن بر این بود که به کشورهای دیگر، به خصوص چین، اجازه ندهد که در پیشرفت فناوری از ایالات متحده پیشی بگیرند. همچنین در سال‌های اخیر این موضوع مورد توجه قرار گرفته که با افزایش رقابت جهانی، نیاز است از فناوری‌های داخلی بیشتر حمایت شود. اوایل سال جاری، ATIS نقشه راه خود را ارائه کرد که هدفش این بود که ایالات متحده در حوزه ۶G پیشتاز باشد. فعالیت اتحاد نسل بعدی هم بر این مبنا استوار است.

میلر می‌گوید: «وقتی کشورهای جهان در زمینه تحقیق و توسعه ۶G پیشرفت می‌کنند، آمریکای شمالی باید پا را فراتر گذشته و برای به دست گرفتن رهبری طی دهه آینده، نقشه راه مشارکت‌آمیزی را ایجاد کند. هدف «اتحاد نسل بعدی» نیز همین است (از تحقیقات تا تجاری‌سازی) و زمینه را ایجاد می‌کند تا آمریکای شمالی در نسل‌های بعدی فناوری تلفن همراه، بازار پرجنب‌وجوش و نوآورانه‌ای داشته باشد».

این اتحاد روی سه فعالیت استراتژیک اصلی تمرکز دارد که به این شکل می‌توان آن‌ها را توصیف کرد:

– ایجاد نقشه راه ملی برای ۶G به منظور رسیدگی به چشم‌انداز رقابتی و پیشتاز شدن آمریکای شمالی در جهان.

– هم‌راستا شدن صنعت فناوری آمریکای شمالی بر اساس مجموعه‌ای از اولویت‌های اساسی که رهبری ۶G را تعیین کرده و تاثیر گذاشتن بر سیاست و بودجه‌بندی دولت.

– شناسایی و تعریف مراحل و استراتژی‌های اولیه برای کمک به تجاری‌سازی سریع و افزایش میزان پذیرش در سطح ملی و بین‌المللی.

مایک ناروکی، معاون فناوری و راهکارهای ATIS نیز معتقد است که بسیاری از حوزه‌های ۶G که اتحاد روی آن‌ها تمرکز کرده (مانند تحقیق و توسعه، تولید و غیره) در ۵G به صورت جداگانه و در چارچوب‌های زمانی مختلف مورد توجه قرار گرفته بودند.

وی می‌گوید: «از نظر ما مزیت واقعی اتحاد نسل بعدی این است که رویکرد یکپارچه‌تری دارد که در آن تمام مراحل مختلف تحقیق و توسعه با یکدیگر در ارتباط هستند و می‌توان از نتایج یک مرحله برای کمک به توسعه مرحله بعدی استفاده کرد».

دیمیتری ماوراکیس، مسئول ارشد تحقیقات ABI Research نیز عنوان می‌کند که «اتحاد نسل بعدی» گام مهمی است که ایالات متحده و کانادا را در مرکز پیشرفت‌های حوزه ۶G قرار می‌دهد.

به گفته وی، «آمریکای شمالی در حوزه ۵G از نواحی دیگر عقب ماند که دلیل اصلی آن نداشتن تأمین‌کنندگان زیرساخت بود. اما هدف اتحاد این است که آمریکای شمالی را به رهبر ۶G جهان تبدیل کند. البته منظور ما این نیست که ۶G تقسیم‌بندی جغرافیایی را به دنبال خواهد داشت بلکه شرکت‌های آمریکایی و کانادایی با یکدیگر متحد شده و برای رسیدن به هدف مشترکی تلاش می‌کنند؛ اینکه آمریکای شمالی را به رهبر بی‌چون‌وچرای ۶G تبدیل کنند».

«اتحاد نسل بعدی»، اولین جلسه خود را در ماه نوامبر برگزار خواهد کرد. اعضای اولیه، یک گروه رهبری تعیین می‌کنند و در اوایل سال ۲۰۲۱ کارگروه‌هایی ایجاد شده و فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
کاهش بهای رسمی ۱۸ارز بانکی

به گزارش نویسانیوز؛ بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز (اول آبان ۹۹) اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۵ ارز افزایش و ۱۸ ارز کاهش یافت. نرخ ۱۴ ارز نیز ثابت ماند.

براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه یکم آبان ماه ۹۹) بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس به قیمت ۵۵ هزار و ۱۴۰ ریال و هر یورو نیز ۴۹ هزار و ۷۳۹ ریال اعلام شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۶ هزار و ۳۲۱ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۷۹۹ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۵۴۰ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۶۸۴ ریال، روپیه هند ۵۷۰ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۷ هزار و ۴۷۷ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۵ هزار و ۸۹۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۴۰ هزار و ۱۰۶ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۴۲۰ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۱ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۸۸۷ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۷ هزار و ۹۲۳ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۵۶۲ ریال، لیر ترکیه ۵ هزار و ۳۷۵ ریال، روبل روسیه ۵۴۶ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۲۴ ریال، لیر سوریه ۸۳ ریال، دلار استرالیا ۲۹ هزار و ۷۷۵ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۰ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۱ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۹۶۰ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۵۸ ریال، ۱۰ روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۲۸۰ ریال، کیات میانمار ۳۳ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۵ هزار و ۴۲۵ ریال تعیین شد.

 

همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۲۱ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار و ۷۹۴ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۳۰۰ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۴ هزار و ۱۴۴ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۲۴ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۷ هزار و یک ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۸ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۹ هزار و ۷۹۰ ریال، لاری گرجستان ۱۳ هزار و ۷ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۸۶۱ ریال، افغانی افغانستان ۵۴۷ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۶ هزار ۴۹۹ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۲۱ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۶ هزار و ۴۳۰ ریال، سامانی تاجیکستان ۴ هزار و ۷۱ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار و ۹۶۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
شاخص بورس ۷ هزار واحد افت کرد

به گزارش نویسانیوز؛ در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه ۱۰میلیارد و ۷۰۲میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۹هزار و ۲۳۰میلیارد تومان در یک میلیون و ۱۹۳هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۷هزار و ۵واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۱۲هزار و ۳۰۰واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شد و در مقابل شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو و بانک ملت با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۱۸۳۳واحد، کل (هم‌وزن) ۱۰۷۵واحد، قیمت (هم‌وزن) ۷۰۴واحد، آزاد شناور ۳۳۹۵واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۵۵۰۸ و ۱۲۶۶۶واحد افت کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۹۳۴میلیون ورقه به‌ارزش ۴هزار و ۱۳میلیارد تومان در ۵۸۲هزارنوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۳۸واحد افت کرد و در ارتفاع ۱۶هزار و ۹۷۰واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری صبا تامین و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه شد و در مقابل شرکت‌های پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر مثبت را بر شاخص فرابورس به نام خود ثبت کردند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
مسکن ملی فردا افتتاح می شود

به گزارش نویسانیوز؛ محمود محمودزاده اظهار کرد: فردا یکم مهرماه ۱۳۹۹ اولین مرحله از افتتاح واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در هشت استان انجام می شود. همچنین تعدادی از پروژه ها کلنگ زنی خواهد شد و به طور کلی ۴۰۰ هزار واحد تعیین تکلیف می شود. بخشی در قالب واگذاری زمین به گروههای ساخت و مابقی متقاضیان هم به پروژه های در حال ساخت معرفی خواهند شد.

وی افزود: البته با توجه به تعهد اجتماعی وزارت راه و شهرسازی، اقدامات تولید مسکن در ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی خلاصه نشده و همزمان تفاهم نامه با دستگاههای دولتی را پیش می بریم که مستقل از ۴۰۰ هزار واحد است. بخشی از کلنگ زنی که فردا صورت می گیرد در قالب همین تفاهم نامه ها با دستگاههای دولتی است.

محمودزاده با بیان اینکه فردا تعدادی از واحدهای مسکن ملی در شهر جدید هشتگرد بهره برداری خواهد شد گفت: اگر متوسط ساخت واحدها را یک سال و نیم در نظر بگیریم با توجه به زمان کلنگ زنی پروژه که شهریور سال گذشته بود افتتاحات فردا تحسین برانگیز است. مضافا اینکه در آینده نزدیک تعدادی دیگر از واحدها به مرحله بهره برداری می رسد که نشان می دهد پروژه در ریل مناسبی قرار دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین با اعلام این خبر که مهلت افتتاح حساب برای متقاضیان مسکن ملی که ۳۰ مهرماه اعلام شده بود تمدید شده است اظهار کرد: متقاضیان در برخی استانها عنوان کردند که اطلاع رسانی شان کامل به آنها انجام نشده و ما به همین دلیل برای اینکه حقی از کسی ضایع نشود بررسی شرایط تمدید زمان افتتاح حساب و واریز وجه را به شورای مسکن استانها محول کردیم.

وی گفت: اگر برخی متقاضیان پس از پایان مهلت اقدامی برای واریز وجه انجام ندهند حذف و از لیست رزرو جایگزین آنها خواهد شد. لیست جایگزین شامل کسانی است که شرایط پنجگانه را داشته اند ولی در لیست مرحله اول قرار نگرفتند. به طور مثال در یک شهر ظرفیت ۱۰ هزار نفر و تعداد ثبت نام کنندگان ۱۲ هزار نفر بوده که در صورت حذف نفرات اولیه ۲۰۰۰ نفر لیست ذخیره جایگزین آنها می شوند.

به گفته محمودزاده، برای کسانی که تشخیص دادیم واجد شرایط هستند هر تعداد که آورده بیاورند یا در پروژه های موجود آنها را قرار می دهیم یا زمین جدید تامین می کنیم. در مراسم فردا نیز تعدادی کلنگ زنی جدید داریم که مازاد بر تقاضای قبل است.

 عملیات اجرایی طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور آغاز شد. البته در برخی از مناطق از پایان سال ۱۳۹۷ کلید خورده بود. بر اساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی تا آبان ماه ۱۳۹۹ تمامی ۴۰۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. پیشتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود اولین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، مردادماه امسال تحویل می شود که این اقدام به دلایلی همچون شیوع ویروس کرونا در زمان مقرر انجام نشد. روز ۲۵ شهریور ماه محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفت که با پایان ماه صفر اولین واحدهای مسکن ملی افتتاح خواهد شد. در مرحله اول متوسط واریزی هر نفر حدود ۴۰ میلیون تومان است. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
رفع تعهد ارزی صادرکنندگان متعامل با این بانک بالای ۸۰ درصد است

به گزارش نویسانیوز؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: طبق اعلام بانک مرکزی افرادی که رفع تعهد ارزی خود را انجام نداده باشند، ارائه خدمات و تسهیلات بانکی برای آن‌ها متوقف می‌شود و بانک با کسانی که بخشی از ارزهای خود را بازنگردانده باشند، مذاکره و دلیل عدم برگشت را پیگیری می‌کند زیرا، گاهی اوقات مشکلاتی در سامانه‌ها و یا دلایل منطقی وجود دارد که بانک توسعه صادرات سعی می‌کند تا این مشکلات را برطرف کند. البته مشتریانی که رفع تعهد ارزی آن‌ها کمتر از ۸۰ درصد باشد، معدود است.

باتوجه به اینکه بانک توسعه صادرات به عنوان بانک تخصصی و توسعه‌ای در حوزه صادرات به ویژه صادرات غیرنفتی کشور فعالیت می‌کند، تمام شعب آن هم خدمات ارزی و هم ریالی ارائه می‌دهد. این بانک از زمان تاسیس در ۲۷ کشور به خصوص کشورهای همسایه در تامین مالی پروژه هایی چون انتقال گاز، برق و… همکاری کرده است.

این بانک علاوه بر خدمات مالی به صادرکنندگان در زمینه برگشت ارزهای صادرات، رفع تعهد واردات و ارائه خدمات بانکی با صادرکنندگان همکاری می‌کند که دکتر علی صالح آبادی، به مناسبت روز ملی صادرات درباره چگونگی ارائه تسهیلات به صادرکنندگان، شرایط آن، چگونگی بازگشت ارزهای صادراتی و … توضیحاتی ارائه کرده که در ادامه آمده است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ضمن اعلام میزان پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی در نیمه نخست امسال، گفت: زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، تقاضا برای تسهیلات ارزی کم می‌شود که اکنون متقاضیان دریافت تسهیلات ارزی نسبت به گذشته کمتر شده و تقاضا برای دریافت تسهیلات ریالی نیز با افزایش مواجه شده است.

– داشتن کارت بازرگانی تنها شرط برای دریافت تسهیلات به صادرکنندگان است؟

داشتن کارت بازرگانی برای دریافت تسهیلات به صادرکنندگان شرایط لازمی است اما کافی نیست زیرا، علاوه بر آن شرایطی دیگری هم چون صادرکننده بالقوه یا بالفعل بودن، بازگرداندن ارزهای صادراتی یا ارائه برنامه صادراتی شرکت به بانک نیاز است. صادرکننده باید اسناد صادراتی خود را به بانک ارائه دهد و افرادی که قصد صادرات دارند هم باید برنامه صادراتی خود را به بانک تحویل دهند و در کنار آن باید ارزهای خود را هم به کشور برگرداند بنابراین، اگر صادرکننده‌ای شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را داشته باشد، نباید از خدمات بانک محروم شود.

– چگونه می‌توان رتبه صادراتی کشور در جهان را ارتقا داد؟

ابتدا باید زیر ساخت‌های صادراتی کشور ارتقا پیدا کند که این زیرساخت‌ها از حمل ونقل تا ایجاد شرکت‌های صادراتی را شامل می‌شود. یکی از اقدامات بانک تامین مالی توسعه بندر چابهار بوده است که با این اقدام ظرفیت بارگیری این بندر از ۲٫۵ میلیون تن به بیش از ۸٫۵ میلیون تن رسیده است. در این زمینه، برنامه بانک توسع صادرات این است تا از شرکت‌های کوچک و بزرگ صادراتی در قالب اعطای تسهیلات پروژه و سرمایه در گردش حمایت کند. با توجه به اینکه صنایع بزرگ صادرات محور و ارزآوری چون صنعت پتروشیمی و فولاد در کشور وجود دارد، این بانک تامین مالی خوبی برای آن‌ها انجام داده است که تعدادی از آن‌ها سال گذشته و برخی دیگر امسال به بهره برداری رسیده و خواهند رسید.

همچنین، در زمینه پروژه‌های فولادی نیز با تامین مالی‌های صورت گرفته از سمت بانک توسعه صادرات تا آخر سال پروژه‌های بسیاری به بهره برداری می‌رسد که مجموع سرمایه گذاری بانک در این پروژه‌ها حدود دو میلیارد دلار است که اینگونه اقدامات ظرفیت صادراتی کشور را بالا می‌برد.

از آنجا که در حال حاضر چند عامل صادرات کشور را تحت تاثیر قرار داده که یکی از آن‌ها شیوع کرونا است که این امر هم قیمت و هم حجم تقاضا برای کالاها را در سطوح جهانی کاهش داد و از طرف دیگر محدودیت‌های خارجی هم کاهش صادرات را تشدید کرده است. اگر اکنون که فروش نفت کاهش پیدا کرده است، ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی کامل به چرخه اقتصادی کشور برگردد، واردات مدیریت شود و اولویت واردات بر مواد اولیه تولید و کارخانجات باشد، بخش عمده‌ای از نیازهای وارداتی کشور را می‌توان با آن‌ها تامین کرد.

همچنین، با توجه به اینکه صنایع پایین دستی نفت مستعد سرمایه گذاری هستند که می‌توان پروژه‌های متعددی برای آن‌ها ترسیم کرد، صنایعی چون پتروشیمی و فولاد از جمله صنایع مستعد ارزآوری برای کشور هستند، زیرا مواد اولیه این گونه محصولات در داخل کشور موجود است که در کنار آن‌ها می‌توان صنایع کوچکی چون صنعت فرش را هم ارتقا داد.

– میزان تسهیلات پرداختی به صادرکنندگان در پارسال و امسال چقدر است؟

تسهیلاتی که به صادرکنندگان در سال گذشته پرداخت شد بیش از ۸۵۰۰ میلیارد تومان بوده که پیش بینی می‌کنیم این رقم برای پایان امسال به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد. اگر صادرکنندگان شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات داشته باشند، بانک آمادگی این را دارد که تسهیلات بیشتری بپردازد. از سوی دیگر، تا شش ماهه ابتدایی امسال بانک توسعه صادرات در مجموع معادل ۶۲۰۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که ۴۳۱۴ میلیارد تومان آن مربوط به تسهیلات ریالی و ۱۸۹۲ میلیارد تومان دیگر نیز برای تسهیلات ارزی است.

– چه وثایقی از مشتریان برای ارائه تسهیلات دریافت می‌شود؟

وثایقی که از متقاضیان دریافت تسهیلات می‌گیریم به رتبه سنجی مشتریان بستگی دارد و اگر مشتری از رتبه اعتباری مناسبی برخوردار باشد از آن به جز قرارداد لازم الاجرا و چک یا سفته ضمانت دیگری دریافت نمی‌کنیم. در صورتی که رتبه اعتباری مشتری پایین باشد، از آن‌ها سهام املاک و ضمانت صندوق ضمانت صادرات درخواست می‌کنیم.

– نرخ سود تسهیلات بانک توسعه صادرات به چه صورت است؟

نرخ سود تسهیلاتی که از سمت منابع بانک باشد معادل ۱۸ درصد است و منابع تلفیقی بانک با صندوق توسعه ملی ۱۴٫۵ درصد و برای شرکت‌های دانش بنیان‌ها معادل ۱۲ درصد است. صادرکنندگانی که از سمت صندوق ضمانت صادرات، ضمانت نامه داشته باشند با دو درصد تخفیف از نرخ تسهیلات روبرو می‌شوند.

– کالاهای خاصی در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دارند؟

بله، هر چه محصول صادراتی از ارزش افزوده بالاتری برخودار باشد، اولویت بیشتری برای پرداخت تسهیلات دارد. همچنین، در این زمینه حجم یا ارزش صادرات هم حائز اهمیت است و هر چه ارزش صادرات یک شرکتی بیشتر باشد، می‌تواند از ارقام بالاتری از تسهیلات بانک را دریافت کند. تحویل اسناد صادراتی و برگرداندن ارزهای صادراتی از جمله فاکتورهای مهم بانک برای پرداخت تسهیلات است.

اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان از اولویت‌های مهم بانک است و خدمات ویژه‌ای هم بدین منظور در نظر گرفته است که نرخ سود ۱۲ درصدی، ۳۰ درصد تخفیف برای دریافت کارمزد از جمله این خدمات ویژه برای شرکت‌های دانش بنیان است. همچنین، برای باقی شرکت‌ها در زمینه ارائه وثیقه ملک، ۸۰ درصد ارزش ملک را به عنوان ضمانت قبول می‌کنیم اما برای شرکت‌های دانش بنیان ۱۰۰ درصد ازش ملک را به عنوان وثیقه دریافت می‌کنیم. علاوه براین، صندوق‌های پژوهش و فناوری را نیز به عنوان ضمانت این شرکت‌ها قبول می‌کنیم و با ارائه این ضمانت بانک ضمانت دیگری نمی‌خواهد.

– میزان معوقات بانک توسعه صادرات چقدر است؟

میزان معوقات بانک توسعه صادرات حدود ۱۰ درصد است که بخشی از آن مربوط به تسهیلات ارزی و بخشی دیگر مربوط به تسهیلات ریالی است البته در بخش تسهیلات ریالی معوقات بسیار کم و در بخش ارزی مقداری از آن بیشتر است که دلیل آن هم نوسانات قیمت ارز است.

– وضعیت کلی ترازنامه بانک توسعه صادرات به چه صورت است؟

بخش دارایی‌های بانک در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که در سال گذشته به ۵۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. حقوق صاحبان سهام بانک نیز از ۵۶۸۳ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ به ۹۴۷۸ میلیارد تومان در پایان سال گذشته رسیده است. بدهی‌های بانک توسعه صادرات که ناشی از جذب سپرده‌ها و منابع جدید است از ۲۰ هزار میلیارد تومان به ۴۱ هزار افزایش پیدا کرده است که نشان دهنده جذب منابع جدید بانک برای اعطای تسهیلات است.

– چشم اندازی از برنامه‌های بانک تا پایان سال ارائه دهید.

تا پایان سال حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را دنبال می‌کنیم و به شرکت‌های صادراتی که ارزهای خود را برمی گردانند و جز مشتریان ثابت ما هستند، تسهیلات بیشتری بدهیم و افرادی که مشتری بانک نیستند را هم جذب کنیم. یکی از برنامه‌های بانک نیز این است که شرکت‌های صادراتی که می‌خواهند بخشی از ارز خود را به صورت اسکناس وارد کشور کنند، صرافی بانک آمادگی دارد تا اسکناس مورد نظر را به نرخ آزاد خریداری کند و ریال آن را اگر قبل از ساعت ۱۲ به صرافی مراجعه کرده است همان روز به حساب آن‌ها واریز کند.

حوالجات صادراتی مشتریان از دیگر برنامه‌های بانک تا پایان سال است و افرادی که به کشورهای همسایه صادرات دارند و ارز حاصل از صادرات آن‌ها را دریافت کنیم و به هر نقطه‌ای که بخواهند منتقل کنیم. همچنین، حمایت از شرکت‌های آسیب دیده از کرونا نیز از دیگر برنامه‌ها است که در پی شیوع این ویروس، صادرات آن‌ها به دلایل منطقی انجام نمی‌شود و بانک به آن‌ها تسهیلات داده است، مساعدت می‌شود تا سخت گیری و ارائه خدمات و تسهیلات به آن‌ها قطع نشود.

از سوی دیگر، اگر به دلیل کرونا نمی‌توانند بازپرداخت تسهیلات خود را به موقع پرداخت کنند، برای امهال نیز با آنها همکاری می‌کنیم. همچنین، بهره برداری از بانکداری دیجیتال به ویژه بانکداری شرکتی یکی از اهداف محقق شده بانک است که در پی آن معادل ۱۱۰ شرکت مشتری بانکداری شرکتی هستند که در حال حاضر از تسهیلات بانکداری شرکتی استفاده می‌کنند و برنامه ما این است تا این موضوع را گسترش بدهیم.

– افزایش‌های اخیر نرخ ارز چه تاثیری بر تسهیلات دهی بانک می‌گذارد؟

زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، تقاضا برای تسهیلات ارزی کم می‌شود و به همین میزان بر تقاضا برای تسهیلات ریالی افزوده می‌شود؛ به گونه‌ای که در سال گذشته تسهیلات ارزی کاهش و تسهیلات ریالی به دلیل نوسانات ارزی افزایش پیدا کرد. اعداد و ارقام نشان می‌دهد که در سال گذشته اعطای تسهیلات ریالی بانک توسعه صادرات از ۵۱۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ به ۷۴۲۰ میلیارد تومان رسیده است که حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، در این زمان تسهیلات ارزی بانک از ۱۸۰۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است و مجموع تسهیلات از ۶۹۶۷ میلیارد تومان به ۸۵۱۶ میلیارد تومان رسیده است که ۲۲ درصد افزایش یافته و این افزایش بیشتر مربوط تسهیلات ریالی بوده است.

 

false
true
false
true