×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شاخص بورس ۷ هزار واحد افت کرد

به گزارش نویسانیوز؛ در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه ۱۰میلیارد و ۷۰۲میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۹هزار و ۲۳۰میلیارد تومان در یک میلیون و ۱۹۳هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۷هزار و ۵واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۱۲هزار و ۳۰۰واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شد و در مقابل شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو و بانک ملت با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۱۸۳۳واحد، کل (هم‌وزن) ۱۰۷۵واحد، قیمت (هم‌وزن) ۷۰۴واحد، آزاد شناور ۳۳۹۵واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۵۵۰۸ و ۱۲۶۶۶واحد افت کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۹۳۴میلیون ورقه به‌ارزش ۴هزار و ۱۳میلیارد تومان در ۵۸۲هزارنوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۳۸واحد افت کرد و در ارتفاع ۱۶هزار و ۹۷۰واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری صبا تامین و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه شد و در مقابل شرکت‌های پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر مثبت را بر شاخص فرابورس به نام خود ثبت کردند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
سهام عدالت به جاماندگان می‌رسد؟

به گزارش نویسانیوز؛ با شتاب رشد شاخص‌های سهام، دولت مجوز آزادسازی سهام عدالت را از رهبری دریافت کرد. مشمولان که از ابتدای دولت اول محمود احمدی‌نژاد برگه‌های «سهام عدالت» خود را در گوشه کمد نگه‌داری می‌کردند، از اردیبهشت ماه امسال بعد از ۱۴ سال مدیریت سهام خود را برعهده گرفتند و حتی توانستند بخشی از آن را به فروش برسانند. این سهام که شامل سبدی از سهام شرکت‌های دولتی بود در سال ۸۵ با هدف توزیع ثروت دولت میان بخش‌های کم‌درآمد جامعه و همچنین افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد به ۶ دهک پایین درآمدی جامعه تعلق گرفت اما شناسایی این دهک‌ها به درستی انجام نشد و بخشی از قشر کم‌درآمد از دریافت برگه‌های سهام عدالت جاماندند. حتی برخی از کسانی که این برگه‌ها دریافت کردند نیز با مشکلاتی مواجه شدند. علاوه بر این در این سال‌ها با افزایش تورم برخی که جزو دهک‌های برخوردار بودند نیز به دهک‌های پایین نزول کردند و با شرایط امروز آنان نیز در زمره واجدان شرایط دریافت سهام عدالت قرار گرفته‌اند. همه این عوامل باعث شد بهارستان‌نشینان در روزهایی که بورس روندی صعودی در پیش داشت و روز‌به‌روز بر ارزش سهام عدالت نیز افزوده می‌شد، به فکر جاماندگان این سهام بیفتند تا آنان نیز از این سود برخوردار شوند. در نهایت نیز به طرحی با نام ساماندهی سهام عدالت رسیدند که در بین افکار عمومی به جاماندگان سهام عدالت شهرت یافته است.

جاماندگان سهام عدالت چند نفرند؟

«جاماندگان سهام عدالت چند نفر هستند؟» این سوال اساسی بود که طراحان از همان ابتدا رقم‌های مختلفی برای آن تعیین کردند و هنوز هم رقم دقیق آن مشخص نشده است. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه قرار بود ۶ دهک کم‌درآمد جامعه جزو مشمولان سهام عدالت ‌شوند اما چنین نشده است، درباره تعداد جاماندگان گفته بود: «یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده‌اند. همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز در سال‌های ۸۵-۸۴ دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما سهامی به نام آنها واگذار نشده که در این طرح جزو جاماندگان از سهام عدالت هستند.» سیدغنی نظری خانقاه، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی این رقم را حدود ۲۰ میلیون نفر برآورده کرده و گفته بود: «تنها ۱۰ میلیون نفر از آنها که شامل ۶ میلیون نفر کارگر ساختمانی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کمیته امدادی‌ها، ۲۰۰ هزار نفر بهزیستی و… می‌شوند، نتوانسته‌اند سهام عدالت را دریافت کنند.» او همچنین تاکید کرده بود برخی از این جاماندگان به دلیل اینکه تحت پوشش هیچ مرکزی قرار ندارند قابل شناسایی نیستند، بنابراین در کمیسیون اقتصادی مقرر شده با شناسایی و تایید کمیته امداد به این افراد هم سهام عدالت تعلق بگیرد. همچنین در بحث روستانشینان هم با توجه به کد ملی افراد این شناسایی‌ها انجام خواهد شد.

با اینکه اکنون طرح ساماندهی سهام عدالت به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده و در نوبت بررسی در صحن علنی بهارستان قرار دارد، همچنان رقم دقیقی برای این جاماندگان مشخص نشده و مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز می‌گوید برآورد آنان ۲۰ میلیون جامانده است که رقم دقیق آن بعد از تصویب طرح و تبدیل آن به قانون از طریق سامانه رفاه ایرانیان ‌وزارت کار مشخص خواهد شد. این در حالی است که پیش از این اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید داشتند آن دسته از جاماندگان سهام عدالت که تحت پوشش هیچ مرکزی قرار ندارند، از سوی کمیته امداد شناسایی و با تایید این کمیته به این افراد هم سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

دولت، مخالف سرسخت

از دیگر موانع پیش ‌روی طرح ساماندهی سهام عدالت، مخالفت دولت و عدم‌تمایل دولتی‌ها برای اجرای آن است. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از مدیران اقتصادی ارشد دولتی است که از همان ابتدا نسبت به عملیاتی شدن طرح جاماندگان سهام عدالت ابراز تردید کرده بود. او با بیان اینکه «این موضوع از نظر فنی امکان‌پذیر نیست» گفته بود: «سهام عدالت زمانی که عملیاتی شد قرار بود برای یک دوره ۱۰ ساله از محل سود تسویه شود، اما همه سهام از محل سود تسویه نشد. همچنین در قانون آمده ۶ دهک جامعه باید از سهام عدالت برخوردار شوند که ما سهام عدالت را به ۶ دهک جامعه داده‌ایم یعنی اکنون آمار دارندگان سهام عدالت ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که اگر ۶۰ درصد جمعیت کشور را در نظر بگیریم حدود همین میزان است. ضمن اینکه از نظر دارایی‌هایی که بتوانیم این کار را انجام دهیم محدویت داریم.»‌ این موضوع از زبان معاون وزیر اقتصاد نیز چند بار شنیده شده بود. عباس معمارنژاد در مصاحبه‌ای گفته بود: «اعتقاد وزارت اقتصاد این است که دولت سهمی برای واگذاری به جاماندگان ندارد. در قانون نیز ۶ دهک جامعه دیده شده که با توجه به مشمول بودن ۴۹ میلیون نفر، این هدف تا حدودی پوشش داده شده اما اینکه بعد از این کسانی به ۶ دهک اضافه شده‌اند یا خیر بحث دیگری است.» بهارستان‌نشینان اما پاسخ دولت را داده و یادآور شده بودند با نگاهی به جدول شرکت‌های مشمول واگذاری پیش از دولت‌های یازدهم و دوازدهم، مشاهده می‌شود تعداد زیادی از شرکت‌ها به‌ویژه در حوزه نفت و انرژی‌برخلاف قانون اجرایی اصل ۴۴ از شمول واگذاری‌ها خارج شده‌اند. این شرکت‌ها در واقع منبعی هستند که دولت می‌تواند سهامشان را به مردم اختصاص دهد.

طغیانی‌ تاکید می‌‌کند که مشکلی از بابت منابع واگذاری سهام شرکت‌های دولتی وجود ندارد. به گفته او مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فهرستی از شرکت‌های دولتی که امکان واگذاری آنها وجود دارد، تهیه کرده است که دولت می‌تواند از این منابع برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان اقدام کند.

وی در همین حال مخالفت دولت و عدم‌تمایل آنان برای اجرای این طرح را نیز انکار نمی‌کند و می‌گوید: «با توجه به جلساتی که تاکنون برای تدوین طرح ساماندهی سهام عدالت داشتیم و نمایندگان دولت نیز در آن حضور داشتند، مشخص بود که آنان اساسا تمایلی برای این کار ندارند و معتقد نیستند که سهام عدالت باید ادامه پیدا کند.»

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حالی که معتقد است «حال و هوای دولت، ادامه پیدا کردن سهام عدالت نیست» اما بر اجرای این طرح تاکید می‌کند و می‌گوید وقتی این طرح به قانون تبدیل شد دولت باید آن را اجرا کند.

گرچه پیش از این نیز معاون وزیر اقتصاد بر تمکین دولت از قوانین مصوب مجلس تاکید کرده و گفته بود اگر قانونی مبنی بر اعطای سهام جدید تصویب شود دولت مکلف است که آن را اجرا کند، اما باید منتظر ماند و دید تکلیف طرح ساماندهی سهام عدالت در صورت تبدیل به قانون چه می‌شود و آیا ۲۰ میلیون جامانده‌ای که در طرح مجلس پیش‌بینی شده‌اند تا پایان دولت دوازدهم به سهام عدالت می‌رسند؟

 

منبع: گسترش نیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
از غافلگیری بورس این هفته رونمایی شد

به گزارش نویسانیوز؛ یکی از سنت‌های همیشگی شرکت‌های سهامی، تعویق انتشار گزارش‌های ماهانه و میان‌دوره‌ای به روزهای پایانی مهلت مقرر شده است.

در حال حاضر با قرار گرفتن در هفته پایانی مهرماه، شاهد انتشار خیل انبوهی از گزارش‌های فصلی شرکت‌های سهامی خواهیم بود. در ادامه هفته نیز به احتمال قوی گزارش عملکرد مهر‌ماه شرکت‌های سهامی روی سامانه کدال می‌نشیند. این گزارش‌ها از آنجا برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت‌ها طی دو دوره مهم است.

به عبارت دیگر، در گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌های بورسی (درخصوص برخی شرکت‌ها با توجه به متفاوت بودن سال مالی برای دوره‌های دیگری تنظیم می‌شود)، درآمد عملیاتی ۶ ماه نخست سال، می‌تواند مبنای تحلیل معامله‌گران درخصوص میزان ارزندگی سهام باشد. به این ترتیب طی روزهای باقی‌مانده که انتشار صورت‌های مالی در بازار با ترافیک همراه است، شاهد جدال سهمگین خریداران و فروشندگان خواهیم بود. این فرآیند دست به دست شدن سهام و به عبارتی جابه‌جا‌ شدن سهم از فروشندگانی که در حاشیه امن سودآوری قرار داشته با خریدارانی که چشم‌انداز مساعدی برای سهام متصورند، می‌تواند رشد قیمت در میان‌مدت را تضمین کند.

در این میان، سهامی که از پشتوانه بنیادی مناسبی برخوردارند پس از انتشار گزارش‌ عملکرد فصل اخیر احتمالا مورد استقبال سهامداران قرار گرفته و ترکیب جدیدی از معامله‌گران را روبه‌روی خود ببینند. به این ترتیب معاملات هفته آتی می‌تواند از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

منبع:دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
تعطیلات به سراشیبی بازار سرعت داد

به گزارش نویسانیوز؛ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ساعت ۹ و ۳۰دقیقه پس از افت ۲۹هزار و ۶۶۰واحدی (۱.۹درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۱هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۰.۵ درصدی مواجه شد.

در ساعت ۹ و ۳۰دقیقه شاخص کل بورس پس از افت ۲۹هزار و ۶۶۰واحدی (۱.۹ درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۱هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۰.۵ درصدی مواجه شد.

آخرین قیمت ۶۴نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۴۱۴نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به سه هزار و ۲۴۰میلیارد تومان رسید.

حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۵۴۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. نمادهای «خودرو»، «وبملت»، «شپنا»، «فولاد»، «وتجارت»، «فملی» و«خساپا» در گروه پربیننده‌ترین‌های بورس و نمادهای «ذوب»، «شگویا»، «صبا»، «آریا»، «سمگا» و «ودی» در گروه پربازدید‌ترین‌های فرابورس قرار گرفتند.

منبع: اقتصاد آنلاین

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
بورس در آستانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد

به گزارش نویسا نیوز؛ در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل به رقم یک میلیون و ۵۹۹ هزار واحد رسید.

در معاملات امروز بورس تهران، شاخص کل با رشد ۵۸ هزار واحدی به آستانه رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز با ۸ هزار واحد رشد در رقم ۴۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد ایستاده است.

شتران، فارس، فولاد، وبملت و فملی نمادهای تاثیرگذار بر رشد شاخص‌های بورس در روز یکشنبه هستند.
شاخص کل بازار فرابورس نیز با رشد ۳۵۰ واحدی به رقم ۱۸ هزار و ۴۶۸ واحد رسیده است.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
ارزش سبد سهام عدالت به بیش از ۱۵ میلیون تومان رسید

به گزارش نویسا نیوز؛ ارزش سهام عدالت، در پایان معاملات امروز بازار سهام یک درصد (۱۴۷هزار تومان) درمقایسه با روز گذشته رشد کرد.

با احتساب این موضوع، ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۱۵میلیون و ۲۵۹هزار تومان وارزش سبد یک میلیون تومانی آن در روز جاری به ۲۸میلیون و ۷۳۱هزار تومان رسیده است.

بنابراین، ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۹میلیون و ۱۵هزار تومان رسید. همچنین ارزش ۶۰درصد سبد یک ملیون تومانی سهام عدالت به ۱۷میلیون و۲۳۸هزار تومان برای فروش ارزشگذاری می‌شود.

منبع: اقتصاد۲۴

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
صعود چشمگیر بورس

به گزارش نویسانیوز؛ شاخص کل بورس با افزایش۲۱هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۶هزار واحد ایستاد.

شاخص کل بورس در لحظات آغازین معاملات بازار سرمایه با افزایش۲۱هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۶هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۰۰۰ واحدی، ۴۰۴هزار و ۹۸۵ واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز به ۱۸ هزار و ۱۴۹ واحد رسید.

فارس، فولاد، وبملت و فملی نمادهای اثرگذار بر سبزپوشی شاخص هستند.

منبع: اقتصاد نیوز

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
بورس امروز سبزپوش شد

به گزارش نویسا نیوز؛ در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه از معاملات امروز شاخص کل بورس پس از رشد ۱۸ هزار و ۴۰۹ واحدی (۱.۲درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۰۸ هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۰.۸درصدی مواجه شد.

آخرین قیمت ۱۸۲نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۸۱نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۱۰۰میلیارد تومان نقدینگی به بازار وارد کردند و نمادهای خودرو، وبملت و فولاد در گروه پربیننده‌ترین‌های بورس قرار گرفتند.

ارزش کل معاملات خرد بورس نیز در مجموع به هزار و ۷۵۰میلیارد تومان رسید.

منبع: اقتصاد آنلاین

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
افت بیش از ۳۲ هزار واحدی شاخص بورس

به گزارش نویسا نیوز؛ شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات امروز با اُفت بیش از ۳۲ هزار واحدی روبرو شد.

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات ۱۴ مهرماه ۹۹ با اُفت بیش از ۳۲ هزار و ۸۲۶ واحدی به پله یک میلیون ۴۹۰ هزار واحدی بازگشت.

در معاملات امروز تعداد ۱.۱۲۲ هزار سهم اوراق بهادار به ارزش ۷۵ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال در بیش از ۹ هزار و ۸۳ نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

بر این اساس شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۸۶۰۷ واحد، شاخص بازار دوم ۵۹۹۲۲ واحد، شاخص آزاد شناور ۳۵۸۵۱ واحد، شاخص بازار اول ۲۵۶۲۰ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۹۳۶ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) ۱۲۶۸ واحد اُفت را تجربه کردند.

لازم به ذکر است که خودرو، وبملت، فولاد، فملی، پترول، فولاد، خساپا و وبصادر از جمله نمادهای پربیننده امروز بودند.

معاملات بازار فرابورس

شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز با اُفت بیش از ۱۸۶ واحدی به پله ۱۷ هزار و ۶۴۷ واحدی بازگشت.

در بازار فرابورس نیز تعداد ۶۰۰ هزار و ۶۲۰ سهم به ارزش ۳۹ هزار و ۹۲۶ میلیارد ریال در بیش از ۲ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
ورق بورس برگشت

به گزارش نویسانیوز، معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۳۰ هزار و ۱۹۴ واحد افزایش، رقم یک میلیون و ۶۱۱ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۴۸۸ واحد صعودی به رقم ۴۱۳ هزار و ۳۶۸ واحد رسید.

معامله‌گران یک میلیون معامله به ارزش ۱۴۴ هزار و ۶۰ میلیارد ریال انجام دادند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، س نفت و گاز و پتروشیمی تامین، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو و معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

شاخص کل فرابورس نیز با ۳۲۲ واحد کاهش در رقم ۱۸ هزار و ۳۵ واحد ایستاد. در این بازار ۶۳۵ هزار معامله به ارزش ۳۱ هزار و سه میلیارد ریال انجام شد. پلیمر آریاساسول، پتروشیمی مارون، سرمایه‌ گذاری صبا تامین، سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی تندگویان، بیمه پارسارگاد و بانک دی نمادهای پربیننده این بازار را تشکیل دادند.

منبع: ایسنا

 

false
true
false
true