×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مسکن ملی فردا افتتاح می شود

به گزارش نویسانیوز؛ محمود محمودزاده اظهار کرد: فردا یکم مهرماه ۱۳۹۹ اولین مرحله از افتتاح واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در هشت استان انجام می شود. همچنین تعدادی از پروژه ها کلنگ زنی خواهد شد و به طور کلی ۴۰۰ هزار واحد تعیین تکلیف می شود. بخشی در قالب واگذاری زمین به گروههای ساخت و مابقی متقاضیان هم به پروژه های در حال ساخت معرفی خواهند شد.

وی افزود: البته با توجه به تعهد اجتماعی وزارت راه و شهرسازی، اقدامات تولید مسکن در ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی خلاصه نشده و همزمان تفاهم نامه با دستگاههای دولتی را پیش می بریم که مستقل از ۴۰۰ هزار واحد است. بخشی از کلنگ زنی که فردا صورت می گیرد در قالب همین تفاهم نامه ها با دستگاههای دولتی است.

محمودزاده با بیان اینکه فردا تعدادی از واحدهای مسکن ملی در شهر جدید هشتگرد بهره برداری خواهد شد گفت: اگر متوسط ساخت واحدها را یک سال و نیم در نظر بگیریم با توجه به زمان کلنگ زنی پروژه که شهریور سال گذشته بود افتتاحات فردا تحسین برانگیز است. مضافا اینکه در آینده نزدیک تعدادی دیگر از واحدها به مرحله بهره برداری می رسد که نشان می دهد پروژه در ریل مناسبی قرار دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین با اعلام این خبر که مهلت افتتاح حساب برای متقاضیان مسکن ملی که ۳۰ مهرماه اعلام شده بود تمدید شده است اظهار کرد: متقاضیان در برخی استانها عنوان کردند که اطلاع رسانی شان کامل به آنها انجام نشده و ما به همین دلیل برای اینکه حقی از کسی ضایع نشود بررسی شرایط تمدید زمان افتتاح حساب و واریز وجه را به شورای مسکن استانها محول کردیم.

وی گفت: اگر برخی متقاضیان پس از پایان مهلت اقدامی برای واریز وجه انجام ندهند حذف و از لیست رزرو جایگزین آنها خواهد شد. لیست جایگزین شامل کسانی است که شرایط پنجگانه را داشته اند ولی در لیست مرحله اول قرار نگرفتند. به طور مثال در یک شهر ظرفیت ۱۰ هزار نفر و تعداد ثبت نام کنندگان ۱۲ هزار نفر بوده که در صورت حذف نفرات اولیه ۲۰۰۰ نفر لیست ذخیره جایگزین آنها می شوند.

به گفته محمودزاده، برای کسانی که تشخیص دادیم واجد شرایط هستند هر تعداد که آورده بیاورند یا در پروژه های موجود آنها را قرار می دهیم یا زمین جدید تامین می کنیم. در مراسم فردا نیز تعدادی کلنگ زنی جدید داریم که مازاد بر تقاضای قبل است.

 عملیات اجرایی طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور آغاز شد. البته در برخی از مناطق از پایان سال ۱۳۹۷ کلید خورده بود. بر اساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی تا آبان ماه ۱۳۹۹ تمامی ۴۰۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. پیشتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود اولین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، مردادماه امسال تحویل می شود که این اقدام به دلایلی همچون شیوع ویروس کرونا در زمان مقرر انجام نشد. روز ۲۵ شهریور ماه محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا گفت که با پایان ماه صفر اولین واحدهای مسکن ملی افتتاح خواهد شد. در مرحله اول متوسط واریزی هر نفر حدود ۴۰ میلیون تومان است. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
آیا ایرلاین‌ها به دنبال افزایش قیمت‌ها هستند؟

به گزارش نویسانیوز؛ در پی توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما که از سوی تورج دهقانی زنگنه- رییس سازمان هواپیمایی کشوری- اعلام شد.

مقصود اسعدی سامانی –دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی – اظهار کرد: مقرر شده شرکت‌های هواپیمایی صورت‌های مالی سال‌های اخیرشان را در جلسات بعدی به وزیر راه و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس ارائه کنند تا تصمیم‌های لازم در این زمینه گرفته شود. اگر دولت بتواند برنامه‌ای برای جبران هزینه‌های ما ارائه دهد و به ایرلاین‌ها کمک کند، ما نیز اصراری بر افزایش نرخ بلیت هواپیما نداریم.

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی هم موافق افزایش نرخ بلیت هواپیما نیستند چرا که هزینه سفر را برای مردم افزایش می‌دهد و از سوی دیگر سبب می‌شود مسافر کمتری داشته باشیم. اما اگر دولت هزینه‌های ما را که از محل افزایش نرخ ارز و رعایت ظرفیت ۶۰ درصدی هواپیما بر ایرلاین‌ها وارد شده، جبران کند، تاب‌آوری شرکت‌های هواپیمایی کم و کمتر خواهد شد مجبور هستیم تا قیمت بلیت هواپیما را افزایش دهیم.

اسعدی سامانی ادامه داد: در این راستا و برای جبران هزینه‌های تحمیل شده به شرکت‌های هواپیمایی، پیشنهاداتی به وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی داده‌ایم چرا که اگر می‌خواهیم حمل و نقل پایداری داشته باشیم یا باید هزینه‌ها برای ایرلاین‌ها افزایش پیدا کند یا اینکه اجازه افزایش قیمت به آن‌ها داده شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: برخی از این هزینه‌ها عوارض‌های مختلفی مانند عوارض شهرداری، هلال احمر و … است که تا ۱۰ درصد و بعضا بیشتر روی قیمت تمام شده بلیت هواپیما تاثیر می‌گذارد و این مسئله ربطی به افزایش نرخ ارز هم ندارد. از سوی دیگر نیز دولت اگر بتواند ارز مورد نیاز ایرلاین‌ها را با نرخی مناسب برای ما تامین کند می‌توانیم قیمت بلیت هواپیما را پایین نگه داریم چرا که ما هم راضی به افزایش فشار روی اقشار مختلف مردم نیستیم.

منبع: خبرآنلاین

انتها پیام

false
true
false
true
true
true
علت کمبود و گرانی روغن چیست؟

به گزارش نویسانیوز؛ اگر طی روزهای اخیر برای خرید روغن به واحدهای صنفی محل یا فروشگاه زنجیره ای مراجعه کرده باشید مشاهده می کنید که روغن به فراوانی قبل در بازار موجود نیست، بطوری که ممکن است یا با قفسه خالی برخی فروشگاه های زنجیره ای مواجه شوید و یا برخی از فروشگاه های زنجیره ای موجودی روغن انبار خود را به صورت محدود ( یک، دو و یا سه بطری روغن) به مشتریان عرضه کنند، البته این سهمیه بندی کاملا سلیقه ای و براساس نظر مدیریت فروشگاه و موجودی انبار آن فروشگاه اعمال شده است و براساس دستور یا تصمیمی از سوی وزارت صمت یا نهاد و سازمان دیگری نیست.

 عرضه روغن با قیمت بالاتر از قیمت درج شده بر روی کالا

در مراجعه به واحدهای صنفی نیز خواهید دید که واحدهای صنفی عرضه کننده یا واقعا روغنی برای عرضه ندارند ، یا آن را به دلیل کمبود ، احتکار کرده اند و از عرضه آن به قصد گران فروشی امتناع می کنند و یا برخی از مغازه داران یا دارندگان واحدهای صنفی، روغن موجود در واحد صنفی خود را با قیمتی بیش آنچه که بر روی کالا ثبت شده است عرضه می کنند و به عبارتی بصورت کاملا آشکار گران فروشی می کنند.

گفتنی است، وقتی از این افراد دلیل گران فروشی را می پرسی با امتناع از پاسخ دادن و با قیافه ای حق به جانب می گویند: اگر نمی خواهی نبر، برو بگرد ببین با قیمت روی کالا پیدا می‌کنی!

گران فروشی برخی واحدهای صنفی که تعداد آنها نیز کم نیست در حالی است که رئیس اتاق اصناف تهران به صراحت و با تاکید در برنامه خبری تلویزیونی می گوید: «گران فروشی در حوزه اصناف نیست و گرانی ناشی از مسائل دیگر است.»

البته رئیس اتاق اصناف تا حدودی درست می گوید، قطعا عوامل موثر بر گرانی کالا زیاد است و افزایش قیمت ارز بر روی جوانب مختلف تولید اثر گذشته و قطعا نباید اصناف را مسئول گرانی دانست. اما نکته حائز اهمیت آن است که رئیس اتاق اصناف تهران به عنوان یک مقام مسئول نباید منکر گران فروشی توسط اصناف شود و به عبارتی با انکار یک واقعیت نباید از مسئولیت خود در خصوص مبارزه با گران فروشی در واحدهای صنفی شانه خالی کند.

همانطور که ذکر شد روغن در بازار نایاب نیست بلکه کم است. به همین دلیل برخی واحدهای صنفی به صورت کاملا عادی پاسخگوی تقاضای مشتریان هستند و براساس تقاضای و نیاز مشتری نیز روغن عرضه می کنند. البته همین افراد نیز مدعی هستند که روغن در بازار کم شده و تقاضا افزایش یافته است لذا هر چه می آورند به سرعت به فروش می‌رسد.

سهمیه بندی روغن برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان

یکی از مسئولین فروشگاه های زنجیره ای نیز در خصوص علت خالی شدن قفسه های روغن فروشگاه گفت: تا یکی دو هفته پیش روغن بدون وقفه و بصورت منظم از سوی کارخانه ها در بین فروشگاه ها توزیع می شد اما مدتی است که میزان عرضه از سوی کارخانه ها کم شده و با قدری توقف روغن به فروشگاه ها می رسد. لذا ما مجبور شده ایم تا موجودی انبار را در راستای تامین نیاز مشتریان به صورت سهمیه بندی عرضه کنیم.

به گزارش فارس، صنف و صنعت نیز بیش از یک ماه است که با مشکل تامین روغن مواجه است و به گفته علی بهره مند رئیس اتحادیه قنادی و شیرینی، روغن مورد نیاز واحدهای شیرینی پزی در بازار کاملا نایاب است بطوری که به علت نایاب شدن و گرانی بیش از اندازه این کالا، برخی از واحدهای صنفی تعطیل شده اند.

 عدم اثربخشی مصوبه ستاد تنظیم بازار برای تنظیم بازار روغن

این اوضاع بازار روغن در حالی است که هفته گذشته ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که در راستای تنظیم بازار روغن، ۳۰ هزار تن روغن خام ازمحل ذخایر استراتژیک برای مصارف کارخانجات عرضه شود و همچنین ۲۰ هزار تن روغن خام برای مصارف صنف و صنعت توزیع شود که با توجه به وضعیت جاری بازار روغن ظاهرا این مصوبه ستاد تنظیم بازار تاثیری در وضعیت تنظیم بازار این کالا نداشته است.

 کاهش عرضه روغن توسط کارخانه ها به بازار

یکی از فعالان صنفی عرضه کننده عمده روغن در بازار ضمن تایید کمبود روغن در بازار به خبرنگار فارس گفت: دلیل کمبود روغن در بازار، کاهش عرضه روغن توسط کارخانه های تولیدی است.

وی با بیان اینکه کارخانه ها خواستار افزایش قیمت روغن هستند، گفت: با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجازه افزایش قیمت به کارخانه ها را نمی دهند، بنابراین آنها نیز از عرضه روغن به بازار خودداری می کنند و به صورت قطره چکانی به بازار روغن می دهند تا از این طریق وزارت صمت را مجبور به پذیرش درخواست خود در خصوص افزایش قیمت روغن کنند.

وی گفت: البته تولید کنندگان روغن از ابتدای سال تاکنون افزایش قیمت بر روی تولیدات خود اعمال کرده اند اما به افزایش مدنظر خود نرسیده اند و لذا از طریق کاهش عرضه تلاش می کنند تا وزارت صنعت، معدن و تجارت با خواسته آنها برای افزایش قمیت موافقت کند.

این فعال صنفی بیان داشت: برخی از مواد مورد نیاز تولید کارخانجات از جمله بطری های پلاستیکی، کارتن و … اقلام گران شده لذا تولید کنندگان روغن نیز خواهان افزایش قیمت هستند.

وی با بیان اینکه سود عرضه کننده روغن ۶ درصد است، بیان داشت: در حال حاضر تنها دلیل کمبود روغن در بازار امتناع از عرضه روغن به بازار توسط کارخانجات است و بنظر نمی رسد مشکل دیگری در این خصوص وجود داشته باشد.

 واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ فروش با چه قیمتی؟

به گزارش فارس درخواست افزایش قیمت روغن توسط کارخانه ها در حالی است که واردات روغن خام توسط کارخانه ها هنوز با ارز ترجیحی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می شود و به گفته محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار در نیمه اول سال ۹۹ از ۴٫۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات روغن خام و ۴ نهاده دامی ۳ و نیم میلیارد دلار اختصاص یافته و از این مبلغ ۳ میلیارد دلار تامین شده است.

گفتنی است در حال حاضر قیمت هر بطری روغن سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی برای مصرف کننده ۹۶۰۰ تومان است در حالی که قیمت این کالا در اسفند ماه سال گذشته ۷۲۰۰ تومان بوده است و فروردین امسال همین کالا به قیمت ۷۹۰۰ تومان عرضه شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
اوپک مانع سقوط شدید قیمت نفت شد

به گزارش نویسانیوز؛ ادوارد مویا، تحلیلگر بازار نفت در شرکت OANDA در گزارشی نوشت: به نظر می رسد اوپک و متحدانش به بازارها اطمینان داده اند که بازار نفت را به سوی توازن هدایت می کنند.

قیمتهای نفت از اظهارات عربستان سعودی و روسیه که بار دیگر بر پایبندی به توافق کاهش تولید اوپک پلاس تاکید کردند، اندکی حمایت یافتند. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اواسط هفته گذشته درباره همکاری دوجانبه شامل همکاری در قالب گروه اوپک پلاس گفت و گو کرده و خواستار پایبندی کشورهای گروه به توافق کاهش تولید شده بود.

پائولا رودریگز ماسیو، تحلیلگر ارشد بازارهای نفت در شرکت ریستاد انرژی در این باره اظهار کرد: اظهارات اخیر مقامات این دو کشور انتظارات بازار نسبت به اقدامات بیشتر اوپک پلاس برای پرداختن به مسئله پایبندی کمتر برخی از اعضایش یا ارزیابی مجدد طرح افزایش تولید از ژانویه را بالا برد. اگر معلوم شود این انتظارات بیهوده بوده است، قیمتها پس از نشست آتی کمیته نظارتی مشترک اوپک پلاس ممکن است دوباره نزول کنند.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که بر پایبندی اعضا بر توافق کاهش تولید نظارت می کند، قرار است روز دوشنبه برگزار شود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در نوامبر هشت سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش یافت و در ۴۰ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۰.۷ درصد افزایش نشان داد.

بهای نفت برنت برای تحویل در دسامبر ۲۳ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۴۲ دلار و ۹۳ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۰.۲ درصد افزایش ثبت کرد.

مویا هشدار داد احیای تولید نفت لیبی وضعیت بخش عرضه را پیچیده کرده است. بلومبرگ روز پنج شنبه گزارش کرده بود که تولید لیبی پس از بازگشایی ماه گذشته تاسیسات نفتی این کشور که از ژانویه تحت محاصره نیروهای ارتش ملی لیبی قرار گرفته بود، به حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز صعود کرده است.

در این بین، مارشال گیتلر، مدیر تحقیقات سرمایه گذاری در گروه بی دی سوییس در یادداشتی نوشت: بازار نگران افزایش تدابیر قرنطینه در اروپا و تاثیر منفی آن بر تقاضاست. آمار جابجایی نشان می دهد که سفر به ۶۰ درصد سطح پیش از شیوع پاندمی در اروپا بهبود پیدا کرده و با محدودیتهای سخت گیرانه جدید کشورهای متعدد اروپایی، مجددا لطمه خواهد دید.

آماری که روز جمعه در آمریکا منتشر شد نشان داد که تولید صنعتی این کشور در سپتامبر ۰.۶ درصد کاهش داشته که برخلاف انتظار اقتصاددانانی بود که رشد مستمر را پیش بینی کرده بودند.

قیمت نفت در طول معاملات روز چهارشنبه سقوط چشمگیری پیدا کرده بود اما نهایتا در واکنش به آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که کاهش هفتگی ذخایر نفت، بنزین و سوختهای دیگر آمریکا را نشان داد، با کاهش محدودی بسته شد.

بر اساس گزارش مارکت واچ، قیمتها روز جمعه به گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز که نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا برای چهارمین هفته متوالی رشد کرده است، واکنش چندانی نشان ندادند. شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته ۱۲ حلقه افزایش یافت و به ۲۰۵ حلقه رسید.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
علت افزایش ناگهانی قیمت مرغ در بازار

به گزارش نویسانیوز؛ نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه اگر ارز لازم برای تامین نهاده ها جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی در توزیع نهاده ها نباشد قیمت مرغ کاهش می یابد، گفت: زمزمه واردات مرغ در صورت کمبود شنیده می شود و شاید برخی رانت ها از واردات سود می‌برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند.

حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به اینکه چرا قیمت مرغ در روزهای اخیر با افزایش مواجه شده است؟ اظهار کرد: به دلیل عدم برنامه ریزی درست در ماه های قبل و عمل نکردن به وعده ها در خصوص تامین نهاده های مورد نیاز واحدهای تولیدی، قیمت مرغ افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت مرغ زنده در بازار ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰تومان و مرغ گرم نیز ۲۵ تا ۲۵ هزار و ۵۰۰تومان است. این قیمت واقعی و تمام شده مرغ با شرایط موجود است. یعنی حتی اگر ۵۰ درصد نهاده های مورد نیاز مرغداری ها با قیمت های مصوب تامین شود، قیمت های مذکور قیمت واقعی مرغ است.

اما نکته قابل توجه این است که ۵۰ درصد نهاده های مورد نیاز مرغداری ها توسط دولت تامین نمی شود و آنها مجبور هستند که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت های گزاف تهیه کنند.

فروش مرغ کیلویی ۲۵ هزار تومان تخلف نیست

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اضافه کرد: فروش مرغ گرم با قیمت ۲۵ هزار تومان تخلف نیست و قیمت تمام شده مرغ برای مرغداران است. اگر نهاده دولتی تامین شود قیمت مرغ کاهش می یابد و اگر همین مقدار هم به دست تولیدکنندگان نرسد قیمت مرغ افزایش خواهد یافت.

نهاده ها چگونه سر از بازار سیاه در می آورند؟

وی در ادامه تصریح کرد: نهاده های دامی به اندازه کافی وارد و در کشور وجود دارد اما در توزیع آنها تخلفاتی صورت می گیرد و نشتی دارد. همین نشتی و شاید سودجویی ها و امضاهای طلایی برای نهاده ها باعث شده بخش زیادی از این نهاده های وارداتی از چرخه توزیع دولتی خارج شود و سر از بازار سیاه در آورند.

نهاده‌هایی که در بازار سیاه هستند همه وارداتی بوده و با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش شده اند. دستگاه هایی که وظیفه تامین وتوزیع نهاده ها را دارند باید پاسخگو باشند که چگونه نهاده های دولتی وارد بازار سیاه می شوند.

اسدالله نژاد افزود: کارگروه تنظیم بازار با علم براینکه قیمت تمام شده مرغ زنده برای مرغداران ۱۷ هزار تومان است، هنوز قیمت واقعی آن را اعلام نکرده که اگر این رویه اصلاح نشود بالا رفتن قیمت مرغ به بحران و کمبود تبدیل خواهد شد که زیبنده کشوری نیست که هفتمین تولید کننده جهان بوده و پتانسیل صادرات بیش از یک میلیون تن مرغ را دارد.

وی به زمزمه واردات مرغ در صورت بروز کمبود اشاره و اظهار کرد: شاید برخی رانت ها در دستگاه ها که از واردات سود می‌برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند. اما باید گفت ارزی که برای واردات یک قطعه مرغ اختصاص می یابد، اگر به سمت نهاده ها رود می تواند قیمت هر کیلو گرم مرغ را به شرایط قبل بازگرداند.

اسدالله نژاد در پایان با اشاره به اینکه ایراد در تامین و توزیع دولتی نهاده است، گفت: اگر ارز لازم برای تامین نهاده مورد نیاز جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی نباشد، این مشکلات هم نخواهد بود.

منبع: گسترش نیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
قیمت دلار چه زمانی پایین می‌آید؟

به گزارش نویسانیوز؛ بازار ارز حالا با چند سیگنال متناقض و متفاوت روبروست. دلالان در بازار ارز تلاش گسترده‌ای را برای فروش دلار به قیمت‌های بالا به کار بسته‌اند و برای اجرایی کردن هدف‌شان هم به خالی‌فروشی روی می آورند و با خرید دلار به قیمت های بالاتر از صرافی‌های بانکی تلاش می‌کنند از شرایط موجود حمایت کنند، کارشناسان و فعالان بازار می‌گویند این قیمت‌ها می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، پس از برگزاری انتخابات آمریکا با تغییر مواجه شوند.

بانک مرکزی با هدف مدیریت بازار این روزها عرضه ارز را در دستور کار خود قرار داده است. گزارش‌های روزانه دلالت بر آن دارد که هر روز بیش از ۵۰ میلیون دلار ارز در بازار عرضه می شود اما حجم خرید این ارزها محدوده بسیار کوچکی را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر مشتری بالایی برای ارزهای عرضه شده از سوی بانک مرکزی وجود ندارد در این وضعیت اما بازار ارز شرایطی داغ و استثنایی را پشت سر می گذارد.

چه عواملی زمینه افزایش قیمت را فراهم کرد؟

رییس کل بانک مرکزی تشدید فشارهای تحریمی را عامل بروز این اتفاق می‌داند. از سوی دیگر بلوکه شدن ارزهای ایران در سایر کشورها عامل مهم کمبود منابع ارزی در داخل کشور است. حمید حسینی، فعال اقتصادی و دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق نیز اتفاقا نپیوستن به اف ای تی اف و قرارگیری در لیست سیاه را عامل مهم بروز بحران در جابجایی پولی از یک سو و انتظارات تورمی و رشد فزاینده نقدینگی را از سوی دیگر دلیل محکم رشد قیمت دلار در ماه‌های اخیر می‌داند.

در این میان برخی تحلیلگران بازار مالی ریزش بورس و خروج سرمایه‌ها از بورس به سمت بازار ارز را عامل افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت‌ها می دانند و می گویند این عوامل دست به دست هم دادند تا بازار ارز شوکی دوباره را به فاصله کوتاهی از شوک قبلی تجربه نماید. همتی معتقد است نهاد تحت تصدی‌اش اقدامات ویژه‌ای را برای ناکام نگه داشتن تحریم کنندگان به کار بسته است. دلار در آخرین روز کاری هفته گذشته به ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان در صرافی های بانکی و رقم هایی بسیار بالاتر در بازار آزاد رسید.

بازار ارز

اما کدام عوامل گواهی می دهد که کاهش قیمت ارز در راه است؟

حمید حسینی در پاسخ به این سئوال می‌گوید بررسی‌ها نشان می دهد درامدای نفتی ایران در هفته ای اخیر رو به افزایش گذاشته است از این رو دسترسی ایران به منابع بیشتر از فروش نفت خود عاملی است که فشار بر بازار ارز را کاهش خواهد داد. وی می گوید: این اتفاق مهم به تدریج تاثیر خود را در بازار آشکار می کند. قیمت دلار از محدوده ۲۰ هزار تومان در تیرماه به بالاتر از ۳۱ هزار تومان در مهرماه ورود کرده است.

حسینی هر چند این قیمت‌ها را ماندگار نمی‌بیند اما معتقد است در با واقعیات اقتصادی نظیر رشد نقدینگی و افزایش روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور، رسیدن قیمت‌ها به اوایل سال دور از دسترس خواهد بود. همتی اما سیگنال‌های دیگری را بر وضعیت قیمتی در بازار ارز تاثیرگذار می‌داند. او می‌گوید: خبرهای خوشی از منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها در راه است. وی که به تازگی سفری به عراق داشته است در گزارش‌های رسمی تاکید کرده است ۵ میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران در عراق حالا امکان استفاده را طبق توافق‌های جاری یافته‌اند و اثر این اتفاق بر بازار ارز روشن می‌شود. از سوی دیگر ایران در دیگر کشورها نیز منابعی از این دست را داراست. وی بدون اشاره به کشور خاصی تاکید کرده است توافق هایی با این کشورها حاصل شده و به زودی اجرایی خواهد شد. بلوکه شدن منابع ایران در کره جنوبی یکی از خبرسازترین اتفاقات در ماه های گذشته تلقی می شود.

از سوی دیگر تحلیلگران می‌گویند با برگزاری انتخابات آمریکا فارغ از نتیجه اقتصاد ایران را کاهش فشار در دوره‌ای کوتاه روبرو می‌شود. همین اتفاقا فرصتی برای بازیابی بازار ارز است. به نظر می رسد بازار ارز خود را برای سه هفته آتی آماده می‌کن دو در این محدوده زمانی معامله گران تلاش گسترده خود را برای اثرگذاری و فروش ارز به بالاترین قیمت‌ها به کار می بندند.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
وضعیت صادرات پوشاک چگونه است؟

به گزارش نویسانیوز؛ مهدی رهبری در مورد وضعیت بازار پوشاک اظهار داشت: به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم و البته نگرانی از شیوع کرونا، شاهد کاهش تقاضا بودیم اما آنطور که برخی از افراد اعلام می‌کنند که تقاضا به صفر رسیده درست نیست.

این فعال صنایع پوشاک افزود: در حوزه کت و شلوار و لباس‌های رسمی که بیشتر برای عزا و عروسی استفاده می‌شود به دلیل شیوع کرونا شاهد کاهش ۶۰ درصدی تقاضا هستیم. اما این عدد در حوزه لباس‌های راحتی ۴۰ درصد است.

وی ادامه داد: بنابراین به دلیل شیوع کرونا و گرانی پوشاک نسبت به دوران عادی، کاهش فروش بین ۴۰ تا ۶۰ درصد بوده است. البته این عدد در بین دهک‌های مختلف و مناطق مختلف کشور متفاوت است.

رهبری تاکید کرد: به هر حال پوشاک کالای مصرفی و مورد نیاز مردم است و هرگز تقاضای این بازار به صفر نمی‌رسد.

صادرات پوشاک صفر شد

رهبری با اشاره به صادرات پوشاک تصریح کرد: می‌توانم بگویم که صادرات این کالا به صفر رسیده است و تنها به کشورهایی همچون افغانستان، عراق و سوریه آن هم به صورت مبادلات مرزی صادرات داریم که البته نمی‌توان روی این نوع مبادلات نام صادرات را گذاشت چرا که بسیار جزئی بوده و با پول محلی انجام می‌شود.

وی افزود: از جمله دلایل قطع صادرات پوشاک این است که مواد اولیه در بازار بسیار سخت به دست می‌رسد و از طرف دیگر روابط بانکی ما نیز قطع است بنابراین حتی اگر پوشاک را بتوان صادر کرد اما نمی‌توان پولش را گرفت؛ صادرات به معنی فروش کالا به عموم کشورها از طریق مبادلات بانکی است که در حال حاضر این خلاء در صنعت پوشاک وجود دارد.

وزارت صمت زیرساخت‌های صنعت پوشاک را فراهم نکرد

نایب رئیس سابق اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک با بیان اینکه تولیدکننده پوشاک بیشترین ضرر را کرده است، اظهار داشت: نرخ مواد اولیه نسبت به دو سال پیش چهار برابر افزایش یافته است همچنین نرخ ماشین آلات تولید پوشاک نیز به دلیل نرخ ارز رشد چهار برابری داشته است. این دو موضوع توان تولیدکنندگان پوشاک را تضعیف کرده است.

وی افزود: توان تولیدکننده پوشاک برای تهیه ماشین آلات، به روزآوری، تهیه قطعات یدکی و مواد اولیه و ضروری به یک چهارم رسیده است. سرمایه در گردش تولیدکنندگان مکفی نیست که بتوانند با ظرفیت دو سال پیش کار کنند.

رهبری گفت: در نتیجه شاهد ریزش کارگر، ریزش تولید و کاهش سوددهی در حوزه تولید پوشاک هستیم.

ابتدایی‌ترین نیاز صنعت پوشاک مثل زیپ ودکمه هم وارداتی است

این فعال صنایع پوشاک گفت: طی چهل سال گذشته وزارت صمت عزمی برای خودکفا کردن تولید پوشاک نداشته است. وزارتخانه حتی برای تولید سوزن، نخ و ملزوماتی همچون زیپ و دکمه هیچ اقدامی نکرده است. در واقع ابتدایی‌ترین نیاز صنعت پوشاک هم وارداتی بوده و در کشور تولید نمی‌شود.

رهبری گفت: حال اگر از وزارت صمت بپرسیم می‌گوید تولید داریم اما مسأله‌ای که به آن اشاره نمی‌کند کیفیت و کمیت این محصولات است. تولیدکنندگان پوشاک برای تأمین سوزن، نخ و سایر ملزومات در مضیقه هستند.

وی تاکید کرد: تاکنون وزارت صمت برای زیرساخت‌های صنعت پوشاک اقدام قابل قبولی انجام نداده است.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
بازار ارز گرفتار سایت‌های قمار و شرط‌بندی

به گزارش نویسانیوز؛ رفت و برگشت‌های نرخ ارز در بازار زیاد شده است. برای یک روز نرخ ارز وارد کانال ۳۱ هزار تومان می‌شود و در روز دیگر روندی کاهش می‌گیرد. اما دوباره به کانال ۳۱ هزار تومان برمی‌گردد. این شرایط چند ماهی است که ادامه دارد؛ تا جایی که نرخ دلار را از ۱۴ هزار تومان در ابتدای سال، به عدد کنونی ۳۱ هزار تومان رسانده است.

در این شرایط، این سوال مطرح است که چرا دوره کاهشی نرخ ارز پایدار نیست؟ علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران  درباره پشت پرده نوسانات شدید نرخ ارز گفت: همه به روند افزایشی قیمت ارز حداقل از ابتدای سال تاکنون واقف هستیم که با یک شیب صعودی رشد کرده و حالا به روزهایی رسیدیم که تقریبا رشد یک درصدی را در بحث قیمت دلار شاهد بودیم.

وی افزود: این روند در چند مقطع در بازه زمانی ۶ ماهه اول سال، میل به نزول داشت، اما دوباره قیمت‌ها اصلاح خورد، اما این اصلاح‌ها تقریبا شیب صعود و سرعت رشد را کمی گرفت، ولی هیچ‌گاه دلار به تثبیت پایدار یا نزول نرسید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: مهم‌ترین اتفاقی که در ماه اخیر شاهد هستیم، رشد جهشی و با شیب بسیار بالا در مقایسه روزهای گذشته در سال اخیر اتفاق افتاده و اصلاحی در آن دیده نمی‌شود.

شریعتی ادامه داد: کسانی که تحلیل‌های بورسی و تکنیکال دارند، براساس مدل‌ها و تجاربی که دارند، معتقدند افزایش‌های بالاتر از ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومان که روزانه اتفاق بیفتد، بلافاصله بعد از چند روز اصلاح می‌شود. ولی این بار این اتفاق نیفتاد و تمایل و حرکت ایستا نشد و این نگرانی‌های مردم را بعد از رسیدن دلار به کانال ۳۰ هزار تومان تشدید کرد.

چه زمانی نرخ ارز پایین می‌آید؟

این فعال اقتصادی گفت: در حال حاضر این سوال بسیار مطرح می‌شود که چه اتفاقی می‌افتد و چه زمانی نرخ ارز پایین می‌آید، اما باید این سوال را همیشه با این سوال جواب دهیم چرا نرخ ارز باید پایین بیاید و الان این اتفاق نیفتاده است؟ چه اتفاقی می‌توانسته بیفتد که نرخ ارز پایین بیاید؟

شریعتی افزود: یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در نرخ ارز، صادرات است. پرواضح است در کشوری که درآمد آن از دو طریق عمده صادرات نفت و صادرات کالاهای غیرعمده نفتی است، نرخ ارز وابسته به این دو بخش است.

وی تصریح کرد: با اتفاقی که در سال‌های اخیر افتاده، بنا به اظهار مقامات رسمی ایران، فروش نفت از ۱۰ میلیارد دلار به نزدیک به صفر رسیده است. هر چند می‌گویند وضعیت یک مقداری بهبود پیدا کرده است. پس این مقدار رشد یقینا نمی‌تواند جای خالی نیاز را بگیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: از سوی دیگر، در بحث صادرات غیرنفتی، به دلیل کویید۱۹ و نیز سیاست‌گذاری‌های داخلی در خصوص بازگشت نرخ ارز و مسایل بانکی، شاهد کاهش ۳۰ درصدی صادرات نسبت به سال گذشته بودیم.

شریعتی متذکر شد: بر این اساس، از دو محل اصلی که می‌توانست به شکل عملیاتی فرآیند بازار ارز را بهبود دهد، خیلی امیدی وجود ندارد.

ترامپ به دنبال فشار به ایران است

این فعال اقتصادی در ادامه گفت: منتها در رابطه با جهشی که در نرخ ارز در چند روز اخیر اتفاق افتاد، باید بگویم که ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در روزهای پایانی دولت خود به سر می‌برد و با حرکت‌های انتخاباتی که انجام می‌دهد، می‌خواهد دیواره تحریم را به زعم کارشناسان تنیده‌تر و قوی‌تر کند.

شریعتی تاکید کرد: این کار باعث می‌شود که حتی اگر در دور بعد ایشان نباشد، باز کردن این کلاف به‌هم تنیده، مستلزم وقت و دادن یک امتیاز باشد.

وی متذکر شد: برخی کارشناسان معقتدند که ما تحریم بودیم و اتفاقی نمی‌افته، اما این موضوع را فراموش کردند که موج روانی بازار و این‌که مردم موارد عینی را می‌بینند، میل ناامیدی و اضطراب را بر موج دلار می‌افزاید. بر این اساس، یکی از مهم‌ترین اتفاقات ۱۰ روز اخیر، بحث تحریم است.

شریعتی عنوان کرد: معتقدم موج تحریم تا چند روز آینده فروکش می‌کند، بنابراین انتظار بر این است که یک مقداری قیمت دلار اصلاح شود.

سیاست‌هایی که بازار ارز را ناامن می‌کند

عضو هیات نمایندگان اتفاق بازرگانی ایران گفت: یک دسته از مشکلات دیگری که وجود دارد، رفتار مسوولان است که متاسفانه صحبت‌های ضدونقیض و وعده‌های عملی نشده می‌دهند و به این ترتیب، مردم روی این حرف‌ها حساب باز نمی‌کنند.

شریعتی افزود: همچنین عدم اصلاح قوانین، مشوق‌ها و تسهیلگری صادرات اتفاق نمی‌افتد. پارسال این موقع صادرکننده پیاده‌نظام خط مقدم جنگ اقتصادی بود، اما امسال قاچاقچی ارز یا خائن شده است. همه این‌ها مواردی که مردم می‌بینند.

وی عنوان کرد: در این میان، سیاست اشتباه ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد و ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رانت را در این فرصت توزیع کرده، ولی اصرار به ادامه این رانت، متاسفانه موجی است که دیده می‌شود. این‌ها مجموعه عواملی است که در خصوص بازی بازار ارز می‌شود بررسی کرد.

سایت‌های ارزهای فردایی دست از سر دلار برنمی‌دارد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: یک مورد دیگر هم، شبکه‌ها و سایت‌های ارزهای فردایی و معامله‌گران ارز است که اخیرا می‌شنویم و از کرایه دلار برای معامله تا شرط‌بندی و معاملات فردایی و هفتگی صحبت می‌شود.

شریعتی افزود: این‌ها نوسان‌گیرانی هستند که سودشان در عدم ثبات و تثبیت نرخ ارز است، زیرا در موج‌سواری دارند سود را به دست می‌آورند. حجم‌شان زیاد است و پول‌های کثیف هم در آن زیاد است. منبع‌شان هم در افغانستان و سلیمانیه عراق و استانبول است.

وی عنوان کرد: در کل ما تصمیم یا برنامه کلانی نمی‌بینیم که به سمت بهبود بازار برود. متاسفانه مجلسی‌ها توییت به دست از دولت انتقاد می‌کنند و تیم اقتصادی دولت نیز انسجام و یکپارچکی لازم را ندارد.

موج افزایشی نرخ دلار کم می‌شود

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره وضعیت آتی بازار ارز گفت: به طور خلاصه پیش‌بینی من این است که یک مقداری در چند روز آینده موج افزایشی نرخ دلار کاهش یابد؛ البته موج افزایشی کاهش می‌یابد، نه این‌که دلار ۲۰ هزار یا ۱۵ هزار تومان شود.

شریعتی افزود: ممکن است یک مقداری زهر تحریم که کمتر شود، دلار حداکثر ۵ هزار تومان از قیمت فعلی کاهش یابد، ولی به طور عمده روی رشد آن با ضریب کمتر تا پایان سال باید نظر داشت. مگر این‌که اتفاق خاص سیاسی مثل انتخاب بایدن به عنوان رییس‌جمهور آمریکا یا مسایل تحریمی اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: در کل اتفاقی که باعث ریزش دلار در آینده شود، از جنس اقتصادی نیست و از جنس حوزه سیاسی و دیپلماسی است.

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
مسکن ملی متری ۲.۷ میلیون تومان

به گزارش نویسانیوز؛ مطابق آخرین اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، هزینه ساخت هر متر مربع مسکن ملی ۲.۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده که بر اساس هزینه های سه ماهه دوم سال جاری است.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص با بیان اینکه نظام فنی کشور ملاک تعیین قیمت واحدهای مسکونی ملی است گفت: بر اساس فهرست بها با تعدیل‌های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استان‌ها این اختیار تفویض شده است تا بر اساس این معیارها برنامه ریزی و محاسبه را انجام دهند.

زمین متری ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان

از طرف دیگر بر اساس برآوردهای اوایل دی ماه سال گذشته، قیمت هر متر زمین ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده که متقاضیان در اقساط ۱۰ سال پرداخت خواهند کرد. آورده اولیه هر متقاضی نیز در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است.

تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد با دوره مشارکت دو ساله و مدت بازپرداخت ۱۰ ساله پرداخت می‌شود. با این حساب در حال حاضر وام بانکی ۱۰۰ میلیون تومانی و آورده ۴۰ میلیون تومانی متقاضیان تکافوی ساخت یک واحد ۵۲ متری را می‌دهد.

افراد حقیقی هم می توانند مسکن ملی بسازند

متقاضیانی که قصد دارند در قالب طرح اقدام ملی مسکن ساخت و ساز کنند اگر شرایط پنج گانه این طرح از جمله سبز بودن فرم «ج» را داشته باشند می توانند به شکل گروهی تقاضای دریافت زمین دولتی بدهند و با استفاده از آورده خود و وام حداکثر ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۸ درصد صاحب خانه شوند.

طرح اقدام ملی مسکن در قالبهای متنوعی طراحی شده که از جمله آنها می توان به ثبت نام از متقاضیان، پروژه های مشارکتی با پیمانکاران، انعقاد تفاهمنامه با دستگاههای دولتی، تشکیل تعاونی و تشکیل گروههای چند نفره اشاره کرد. در قالب گروهی زمین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد تا خودشان پروانه بگیرند و تولید مسکن کنند. گفته می شود در این قالب، تعداد قابل توجهی از واحدها که ساختشان از سال گذشته شروع شده به مرحله افتتاح رسیده است.

برخورداری از مسکن ملی شرایطی دارد که از جمله آنها می توان به عدم استفاده از زمین و مسکن دولتی از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون، عدم مالکیت از سال ۱۳۸۴ تا کنون، سکونت پنج ساله در شهر یا شهرهای اطراف مورد تقاضا و سرپرست خانوار بودن اشاره کرد.

بنا به گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، طرح اقدام ملی مسکن برای درآمدهای مختلف پیش‌بینی شده است. در این طرح در شهرهایی که دولت دارای زمین باشد و قیمت زمین بر اساس ضوابط قانونی اجازه دهد، زمین ۹۹ ساله اجاره داده می‌شود. همچنین، در شهرهایی که قیمت زمین دولتی بیشتر از جزئیاتی است که در قانون آمده، واگذاری به شیوه فروش اقساطی انجام می‌شود که در عین حال این شیوه ارزش افزوده بسیار خوبی برای متقاضیان ایجاد می‌کند. به گفته وی، زمین‌هایی که گرانقیمت‌تر هستند و شرایط خاص دارند به صورت مشارکت با سازندگان ساخته می‌شود.

وعده افتتاح مسکن ملی در آبان ماه

شهریوماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به روزهای افتتاح نزدیک شده و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، روز اول آبان ماه پروژه های آماده شده مسکن ملی در چهار بخش با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد. پیش از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام کرده بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
بازدید هیات تجاری کنیا از مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران

به گزارش نویسانیوز؛ اعضای این هیات پیش از حضور در این نشست از مرکز شتابدهی صادرات ایران که به همت اتاق ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است، بازدید کردند.

در نشستی که بین فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد، مهدی اقتصادی به ظرفیت‌های موجود در مرکز شتابدهی صادرات ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هدف اصلی هیات کنیایی افزایش سطح مناسبات، انتقال تکنولوژی و استفاده از تجارت و توانمندی‌های ایران در توسعه ظرفیت‌های کشاورزی کنیا به شمار می رود؛ این مرکز با امکانات و توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند از افزایش میزان مبادلات تجاری و ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و کنیا حمایت کند.

اقتصادی افزود: مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران به عنوان بازوی ارتباطی اتاق بازرگانی ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پلی میان بازرگانان و صاحبان کسب و کار داخلی کشور با تاجران بین المللی را فراهم می آورد.

جعفر برمکی، سفیر ایران در کنیا ضمن اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات موجود در این کشور، زمینه همکاری مشترک بین ایران و کنیا را مناسب ارزیابی کرد و همچنین از راه‌اندازی مرکز نوآوری در کنیا به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران خبر داد.

در این نشست علاوه بر سفیرایران در کنیا، هیلاری بارچوک استاندار بومت کنیا، ، مهدی اقتصادی رئیس مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران، روح‌الله استیری، مدیر مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست، علی چاغروند مدیر طرح و برنامه اتاق ایران حضور داشتند.
در پایان نشست نیز شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور در حوزه های کشاورزی، محیط زیست، آب و انرژی های تجدیدپذیر با اعضای هیات کنیایی به گفتگوهای رودررو پرداختند.

منبع: روابط عمومی مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران

false
true
false
true