×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نوید محمدزاده کرونا گرفت

به گزارش نویسانیوز؛ نوید محمدزاده با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرام ، خبر ابتلا خود به کرونا را اعلام کرد.

 

نوید محمدزاده

false
true
false
true
true
true
فروش کتاب‌های خارجی به کمتر از ۵ درصد رسید

به گزارش نویسانیوز؛ صنعت نشر در ایران نیز به مانند سایر کشورهای دنیا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا ماه‌ها است که زمین‌گیر شده و هراز چندگاهی با مُسکن‌هایی که دولت گاه و بی‌گاه به آن تزریق می‌کند،‌ ناشران کتاب سرپا می‌شود. آمارهای نشر نشان می‌دهد که اگرچه ناشران تلاش کرده‌اند چندان تحت تأثیر کرونا قرار نگیرند و امیدوارانه به فعالیت خود ادامه دهند،‌ اما نمی‌توان از کاهش شمارگان،‌ کاهش عناوین چاپ اول و … که در شش ماهه نخست سال جاری بر نشر حاکم شد چشم‌پوشی کرد.

هرچند تأثیر کرونا بر کسب و کارهای جهان انکارنشدنی است،‌ اما شاید بتوان گفت که صنعت نشر در کشورهای دنیا به دلیل برخورداری از یک تفاوت مهم با ایران توانست تا حدودی بر مشکلات ناشی از کرونا غلبه پیدا کند،‌ اما در ایران ناشران تاکنون نتوانسته‌اند به چنین مهمی دست پیدا کنند و آن بهره‌مندی از زیرساخت‌های فروش آنلاین و مجازی کتاب است.

نبود زیرساخت‌های لازم برای فروش آنلاین کتاب آن‌چنان است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز بعد از گذشت شش ماه از آغاز سال جاری و عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نتوانسته‌ است ساز و کار برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را مشخص کند. اگرچه بخش خصوصی نیز اقدام به برگزاری نمایشگاهی مجازی برای کتاب کرد،‌ اما به دلایل مختلف که از حوصله این بحث خارج است،‌ نتوانست در عمل چندان موفقیتی را تجربه کند.

بنابراین با گذشت شش ماه از سال جاری باید گفت که صنعت نشر در شرایطی به سر می‌برد که به دلیل ناامنی و تردید نسبت به ادامه فعالیت،‌ بی‌سابقه بوده است. امروز ناشران از یک سو با کاهش روز‌افزون سرمایه خود به دلیل نوسان نرخ ارز و ثابت نبودن قیمت‌ها مواجه هستند و از سوی دیگر با نبود بازاری مطمئن برای آنچه که تولید می‌کنند. حمایت‌های دولتی نیز در شرایطی که دولت خود با آشفتگی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند،‌چندان راه به جایی نمی‌برد.

در این میان وضعیت برخی ناشران که در دوران پیش از شیوع ویروس کرونا نیز وضعیت خوبی نداشتند،‌ بغرنج‌‌تر است. ناشران کتاب‌های خارجی یکی از این گروه‌اند؛ ناشرانی که به علت عدم برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری نتوانستند فروش سالیانه خود را که هر ساله در اردیبهشت ماه انجام می‌شد‌، به انجام برسانند. به این امر باید کتاب‌های وارد شده و رو دست مانده برخی از همین ناشران را به دلیل تعطیلی نمایشگاه نیز اضافه کرد. ۴۰ تُن باری که مدت‌ها در گمرک تهران ماند تا اینکه اخیرا به دستور معاون فرهنگی وزارت ارشاد ۱۴ تن از آن که به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود ترخیص و در اختیار ناشران قرار گرفت،‌ حالا ناشران کتب خارجی مانده‌اند و کتاب‌هایی که با گرانی ارز امیدی به فروش آن‌ها نیست و سررسیدن موعد پرداخت طلب ناشران خارجی.

احد رضایی، مدیر شرکت ویژه نشر، از جمله ناشرانی است که به دلیل تمرکز بر فروش کتاب‌های خارجی با شیوع کرونا و تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران خسارات بیشتری را متحمل شده است. رضایی می‌گوید: فروش کتاب خارجی در ایران طی ماه‌های گذشته تقریبا تعطیل و نزدیک به صفر بوده است.

وی ادامه می‌دهد: با دلاری که تا مرز ۳۰ هزار تومان رسیده است،‌کمتر کسی سراغ خرید کتاب خارجی می‌آید. از سوی دیگر وزارت علوم و وزارت بهداشت نیز سالهاست که خرید منابع را کنار گذاشته‌اند و همان اندک حمایتی هم که وجود داشت دیگر وجود ندارد.

رضایی با اشاره به کمبود بودجه دولتی نیز می‌گوید:‌ کتابخانه‌های بزرگی چون کتابخانه ملی‌، کتابخانه مجلس و … نیز بودجه چندانی برای خرید منابع خارجی ندارند،‌ از سوی دیگر دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های آنها نیز به دلیل کرونا تعطیل یا نیمه تعطیل است‌ و لذا مراجعه‌کننده‌ای ندارند و در نتیجه اساتید و دانشجویان نیز کتاب خارجی سفارش نمی‌‌دهند.

این ناشر با اشاره به وضعیت ناشران و موزعان کتب خارجی در ایران ادامه می‌دهد: وضعیت به گونه‌ای است که عمده ناشران و نمایندگان رو به تعطیلی می‌روند،‌ بسیاری از همکاران ما با کاهش و تعدیل نیرو روبرو شده‌اند،‌ بخشی دیگر تاکنون خسارات را از جیب پرداخت کرده‌اند و ریالی سودی نداشتند.

وی می‌افزاید: متأسفانه مشکل بزرگ ما و همکارانمان بدهی به ناشران خارجی است‌، سفارشاتی که برای نمایشگاه کتاب تهران خریداری شد، ولی به دلیل تعطیلی نمایشگاه و شیوع کرونا بفروش نرفت،‌ حالا ماه‌هاست که به ناشران خارجی بدهکار هستیم و این بدهی دست ما را برای سفارشات آینده نیز بسته و مشکلات را مضاعف کرده است.

رضایی در پاسخ به این پرسش که در سال‌های گذشته نیز وزارتخانه‌های علوم و بهداشت بودجه‌ای برای خرید در اختیار نداشتند،‌ پس چه می‌کردید؟ گفت:‌ سال‌های پیش کتابخانه‌های دانشگاه‌ها از محل بودجه‌های خود در نمایشگاه و خارج از آن و سایر کتابخانه‌های عمومی خریدشان نسبتاً خوب بود،‌ البته با دلار ۱۰ تا ۱۵هزار تومان و با کمک ما و وزارت ارشاد که برای آنها حدودا نصف می‌شد و نه با دلار ۳۰ هزار تومان.

مدیر کتابفروشی بوک حال در پاسخ به این پرسش که درصد فروش کتب خارجی در کتابفروشی شما چه میزان از کل درصد فروش است،‌ می‌گوید: فروش ما کمتر از ۵ درصد فروش کل شده است،‌ که هزینه‌های جاری را نیز پوشش نمی‌دهد چه برسد به پرداخت بدهی ناشران خارجی. اگر وضع به همین منوال پیش رود،‌ به صفر می‌رسیم.

مدیر شرکت ویژه نشر با اشاره به برگزاری طرح‌های فصلی خرید کتاب همچون تابستانه و پاییزه می‌گوید:‌ با توجه به اینکه این طرح‌ها از خرید کتاب‌هایی که در خانه کتاب ثبت شده‌اند،‌ حمایت می‌کند و کتب خارجی متاسفانه در خانه کتاب ثبت نمی‌شوند،‌ کتب خارجی از یارانه طرح‌های فصلی بی‌بهره هستند که باید برای این امر نیز فکری کرد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی نیز تصریح می‌کند:‌ ساز و کار نمایشگاه کتاب مجازی هنوز مشخص نیست،‌ ما درخواست کردیم که کتاب‌های خارجی را نیز سهیم کنند. درباره یارانه کتب خارجی در فروش مجازی نیز فعلا هنوز رقمی مشخص نشده است. فعلا ًدنبال راهکار هستیم تا ببینیم به چه شکلی و چه زمانی نمایشگاه مجازی برگزار می‌شود.

وی ادامه می‌دهد:‌ مجموع یارانه نمایشگاه مجازی طبق گفته معاون فرهنگی ارشاد ۱۶ میلیارد تومان است‌، اینکه به چه بخش‌هایی چه مبالغی اختصاص یابد، هنوز مشخص نشده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
برای بهبودی محمدرضا شجریان دعا کنید

به گزارش نویسا نیوز؛  محمدرضا شجریان که سوم شهریور ماه پس از گذراندن حدود ۱۰ روز بستری شدن در بیمارستان جم، به منزل منتقل شده بود، عصر یکشنبه (۱۳ مهر ماه) بار دیگر به دلیل شرایط عمومی ناپایدار در بیمارستان بستری شد.

 بیمارستان جم در صفحه اینستاگرام خود با انتشار اطلاعیه‌ای از بستری شدن دوباره محمدرضا شجریان در این بیمارستان خبر داد و درباره شرایط جسمانی این هنرمند نوشت: «در راستای اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند، استاد عزیزمان دیروز عصر با شرایط عمومی، قلبی و ریوی _ تنفسی ناپایدار و افت سطح هوشیاری، افت فشار خون و پلاکت در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند. با توجه به شرایط ناپایدار بالینی از ملت عزیز خواهشمندیم از درگاه خداوند متعال برای اسطوره آواز ایران، سلامتی و بهبودی مسئلت کنند.»

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
موضوع تملک خانه منتسب به باقرخان در تبریز بررسی شد

به گزارش نویسا نیوز؛  دستور نخست جلسه با موضوع تصویب احکام کمی در برنامه پنج ساله مورد بررسی قرار گرفته و پس از تبادل نظر اعضا شورا مقرر شد تا احکام کمی تصویب شده و در صورت هر گونه ایراد در صحن شورا با نظر اعضای شورا به صورت موردی اصلاح شود.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورای شهر تبریز در این خصوص گفت: این برنامه سعی داشته کیفیت را به کمیت تبدیل کند، در صورتیکه در خود برنامه بسیاری از مسائل به صورت کیفی باقی مانده است.

در ادامه بررسی دستورات جلسه موضوع طرح توسعه فضاهای فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در این خصوص گفت: برای اجرای این طرح نیازمند ابزارهای سخت افزاری هستیم.

شکور اکبرنژاد اضافه کرد: گزارشاتی در این خصوص ارائه شده و جلسات متعدد با اساتید دانشگاه هنر و میراث فرهنگی برگزار شده است. باید کارگروهی برای این امر تشکیل داده و پس از بررسی به نتیجه برسیم.

همچنین در بخش دیگری از این جلسه، نماینده بهزیستی استان ضمن ارائه گزارشی در خصوص کودکان کار خواستار حمایت شورا از این سازمان شد.

بررسی موضوع تملک خانه منتسب به باقر خان از دیگر موضوعات این جلسه بود.

اکبر نژاد با بیان اینکه محل اقامت باقر خان به صورت قطعی مشخص نیست، گفت: باقر خان در زمان جنگ از محل گسترده ای برای حفاظت و سنگر گیری استفاده می کرد که با توجه به اطلاعات موجود، خانه ای در این منطقه را به ایشان منتسب می دانند.

وی اضافه کرد: ثبت این خانه به نام سالار ملی با لحاظ برخی اقدامات ترمیمی و حفاظتی انجام خواهد شد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
سامیه لک رکورد شکست!

به گزارش نویسا نیوز؛ در کارنامه سامیه لک بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان،سه فیلم سینمایی و پنج سریال تلویزیونی دیده می شود.

این روزها که شبکه های تلویزیونی آنچنان که باید سریال جدید ندارند به بازپخش سریال های سال های گذاشته روی آورده اند.

در این میان اما و طی روزهای اخیر سه سریال از پنج سریال کارنامه بازیگری سامیه لک به صورت هر شبی از شبکه های مختلف سیما در حال پخش است.

سریال های مرگ تدریجی یک رویا، ترور خاموش و آنام این روزها و شب ها به صورت مداوم در حال پخش و بازپخش است تا این بازیگر ضمن ثبت یک رکورد برای خودش بیش از هر زمان دیگری روی بورس باشد.

 

منبع:خبر نیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
زیبایی چشمگیر لیلا حاتمی در ۴۸ سالگی

لیلا حاتمی در نهم مهر ۱۳۵۱ به دنیا آمد. پدر لیلا حاتمی علی حاتمی، کارگردان سرشناس سینمای ایران، و مادر لیلا حاتمی زری خوشکام، هنرپیشه سینما، بود. لیلا حاتمی در رشتهٔ ریاضی فیزیک در تهران دیپلم گرفت.لیلا حاتمی هنرپیشه سینما و تلویزیون ایران و از اعضای آکادمی اسکار است.

 

false
true
false
true
true
true
اولین عکس از دختر رامبد جوان

به گزارش نویسانیوز، رامبد جوان و نگار جواهریان زوج هنرمند دنیای هنر آخرین روز تیرماه سال گذشته بچه دار شدند و دخترشان نوردخت به دنیا آمد.
این مجری برنامه خندوانه بعد از گذشت یکسال برای اولین بار ویدئویی از دخترش را به اشتراک گذاشت.

رامبد جوان فیلمی از دخترش را به اشتراک گذاشت و این اولین تصویر منتشر شده از دختر رامبد جوان است.

نوردخت اولین فرزند رامبد جوان و نگار جواهریان است که در کانادا متولد شد.

رامبد جوان مجری برنامه خندوانه، کارگردان و بازیگر کشورمان است که حضور در دنیای هنر را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرد و در سریال هایی چون همسران، خانه سبز، کت جادویی، ولایت عشق، گمگشته، نشانی، مسافران، ساختمان پزشکان، پژمان و… به ایفای نقش پرداخت.

رامبد جوان در جدیدترین فعالیت هنری اش استندآپ شوی جدیدی را در حال ساخت دارد و قرار است این استندآپ جدید به صورت آنلاین برگزار شود.

 

false
true
false
true
true
true
تلویزیون به‌جای حذف رقیب به فکر رقابت سالم باشد

به گزارش نویسا نیوز؛ نویسنده سریال «دل» معتقد است: دعوا بر سر به دست گرفتن مدیریت شبکه خانگی دعوایی بی حاصل بوده که بیشترین آسیبش به مخاطب می‌رسد. او می‌گوید بهتر است تلویزیون به جای حذف رقیب، به فکر رقابت سالم با شبکه خانگی باشد.

 مدتی است که اختلاف بر سر مدیریت و نظارت بر شبکه نمایش خانگی موضوع مناقشه بین سینما و تلویزیون شده و وضعیت ساخت سریالهای شبکه نمایش خانگی را معلق گذاشته است. تا مدتی پیش مجوز ساخت سریال‌های شبکه خانگی را وزارت ارشاد صادر می‌کرد تا اینکه با بالا گرفتن تب سریال‌های شبکه خانگی و افزایش کاربران وی‌اودی‌ها، زمزمه‌هایی مبنی بر ادعای مالکیت صداوسیما بر شبکه خانگی به گوش رسید.

این ادعا از همان ابتدا با واکنش‌هایی مواجه شد و باعث شد تا برخی از کارگردانان و بازیگرانی که اتفاقا اغلب برای تلویزیون هم سریال ساخته اند، لب به اعتراض بگشایند.

در آخرین واکنش ها خانه سینما طی نامه ای از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست همراهی با صنوف سینمایی را مطرح کرده است.

بابک کایدان ـ نویسنده سینما و تلویزیون ـ که به تازگی پخش سریال «دل» به قلم او در شبکه خانگی به پایان رسیده است، درباره رقابت تلویزیون با سریالها و مجموعه های شبکه خانگی به ایسنا توضیح داد: «طبیعتا با استقبال بیشتر از سریال های شبکه نمایش خانگی، مخاطب اندک تلویزیون ریزش بیشتری می‌کند. اما با حذف رقیب، اتفاقی نمی‌افتد چون در نهایت آسیبش به مخاطب می‌رسد.»

او ادامه داد: کاش تلویزیون هم در درون خودش حس رقابت ایجاد می‌کرد و به رقابت سالم روی می‌آورد. تلویزیون می‌توانست با جذب هنرمندان و با رفتن به سمت قصه‌های جسورانه تر و شرایط بهتر، رقابتی با نمایش خانگی شکل دهد که نفعش برای مخاطب بود. مخاطب انتخاب می کرد کدام کار را ببیند. البته هیچکس منکر این نیست که آثار موفق تلویزیونی بیننده‌ ۳۰ تا ۴۰ میلیونی دارد اما شبکه خانگی به خاطر مدل پلتفرم و بحث اینترنت گستردگی اش نهایتا با دو ـ سه میلیون مخاطب است.

این فیلنامه نویس تاکید کرد: «بارها گفته ام دلم می‌خواست تمام آثار شبکه خانگی از طریق تلویزیون به دست مردم می‌رسید؛ زیرا هم رایگان بود و هم مخاطبش را پیدا می‌کرد و هم گستردگی‌اش بسیار بیشتر بود. اما متاسفانه سیاست‌های سازمان صداوسیما خیلی به این سمت نرفته است.

کایدان تصریح کرد، «امیدوار بودم که تلویزیون به خودش بیاید و رقابتی ایجاد شود اما حذف رقیب نه تنها رقابتی ایجاد نمی‌کند بلکه آسیب بیشتری هم به خودش و هم به شبکه خانگی و از همه مهمتر به مخاطب می‌زند.»

کایدان که خود در گذشته سریال‌هایی همچون «دلدادگان» را برای تلویزیون نوشته است، با اشاره به ضعف سریال‌های تلویزیونی در چند سال اخیر، عنوان کرد: به نظرم چند سال است که دافعه صداوسیما نسبت به جاذبه‌اش خیلی بیشتر شده است. چند سال است که خیلی از هنرمندانی که هم برای تلویزیون و هم برای خودشان آورده‌ای داشتند، متاسفانه دیگر در تلویزیون فعالیت نمی‌کنند. شبکه خانگی هم دارد خودش را پیدا می‌کند و در همین زمان محدود فارغ از کارهای متوسط، ضعیف و قوی‌اش توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند.

نویسنده سریال «دل» در عین‌ حال گفت که اگر محدودیت‌ها کمتر باشد ترجیحش نوشتن سریال برای تلویزیون است، زیرا تلویزیون مخاطبان گسترده‌تری دارد و وی‌اودی‌ها هنوز به تلویزیون نرسیده‌اند.

او در این زمینه افزود: من چند سریال برای تلویزیون نوشته‌ام. ارتباط مخاطب با سریال‌ها در تلویزیون خیلی گسترده تر است. طبیعی هم است. تلویزیون رسانه ملی است و جمعیت زیادی برنامه هایش را تماشا می کنند. وی او دی ‌ها فعلا به تلویزیون نمی رسند شاید تا چند سال دیگر همه چیز اینترنتی شود اما تلویزیون در صورت داشتن کار موفق می‌تواند راحت از شبکه خانگی عبور کند. اما وقتی کارها به مخاطب نزدیک نشوند و دارای جسارت لازم نباشند، طبیعتا این اتفاق نمی‌افتد و مردم شبکه خانگی را دنبال می‌کنند.

کایدان درباره آسیب مالی و شغلی که در راستای توقف صدور پروانه ساخت سریال‌های شبکه خانگی برای فعالان این حوزه به وجود می‌آید، تاکید کرد: طبیعتا آسیب زیادی به کسانی‌که در این حوزه مشغول به کار بودند وارد می شود. با توجه به اوضاع موجود و توقف تقریبی سینماها و اینکه تولیدات تلویزیون هم مثل‌های قبل گسترده نیست، شبکه خانگی که بخش خصوصی هم در آن چرخش مالی داشت، می‌توانست خیلی‌ها را مشغول به کار کند.

اگر هفت ـ هشت ‌پروژه راه می‌افتاد حدود دو هزار نفر مشغول به کار می‌شدند و برای مخاطب از لحاظ تنوع کار و برای دست‌اندرکاران سینما از لحاظ هدایت خوب چرخه مالی مفیدی بود. متاسفانه این بلاتکلیفی آسیب جدی می‌زند آن هم زمانی که تنور شبکه خانگی حسابی داغ شده بود و می‌توانست خودش را پیدا کرده و خیلی بالغ‌تر شود.

این نویسنده با بیان اینکه اگر قرار باشد نمایش خانگی با فیلترها و چهارچوب‌های تلویزیون هدایت شود، صد در صد در کاهش مخاطب و روی آوری مخاطب به شبکه‌های ماهواره‌ای تاثیرگذار است و لطمه‌اش را دوباره مخاطب می‌خورد،‌ عنوان کرد: با اینکه شبکه خانگی از جهت مرزها و چهارچوب‌ها فقط یک گام از تلویزیون جلوتر است و خیلی کار عجیب و غریبی چه از نظر محتوا و چه از نظر فرم انجام نمی‌دهد اما همین یک گام توانسته رقابت خیلی جدی را با شبکه‌های ماهواره‌ای‌ داشته باشد.

او با بیان اینکه شبکه خانگی یک جریان نوپاست که سه چهار سال است که به شکل حرفه‌ای تنورش گرم شده است، عنوان کرد: طبیعی است که یک جریان نوپا ممکن است آسیب‌هایی داشته باشد تا به بلوغ برسد. ممکن است از بین کارها یک کار هم نیمه تمام بماند و یک کار دچار حواشی شود اما به نظرم برآیند کلی نمایش خانگی کارنامه خیلی موفقی را ارائه می‌دهد.

کایدان افزود: در این سال‌ها شبکه خانگی حدود ۱۵ سریال تولید کرده که حداقل پنج‌تا از آن‌ها در حافظه مخاطب مانده و رضایت مخاطب را جلب کرده است. در صورتی که اگر بخواهیم با کارهای خارجی مقایسه کنیم،‌ آن‌ها انبوهی از سریال‌ها را فارغ از محدودیت‌ها کار می‌کنند و تنوع ژانر دارند و پول گسترده‌ای در صنعت هنریشان در چرخش است و با این حال شاید ۱۰ سریال موفق شود.

ما با این تعداد سریال در شبکه نمایش خانگی و فقر مالی گسترده و همه محدودیت‌های فرهنگی، عرفی، سیاسی و اقتصادی که بر کارها حاکم است، توانستیم مثلا از ۱۵ اثر پنج اثر ماندگار و با رضایت مندی بالا انجام دهیم. بقیه کارها هم کارهایی بوده که به سرانجام رسیده حالا ممکن است از این تعداد دو سریال هم دچار حواشی شده باشد.

این به این معنی نیست که کل بشکه خانگی باید تعطیل شود. به نظرم آورده‌های شبکه خانگی بسیار بیشتر از آسیب‌هایش بوده است.

او اختلاف بر سر نظارت بر شبکه خانگی را دعوایی بی دلیل دانست که چوبش را مخاطب می‌خورد و امکان ورود دوباره شبکه‌های ماهواره‌ای و آسیب‌های فرهنگی تقویت می‌شود. علاوه بر این به اعتقاد این نویسنده این اختلاف فعالان سینما را نسبت به قبل بیکارتر می‌کند و هیچ آورده‌ی دیگری ندارد.

این فیلمنامه نویس در ادامه درباره مطرح شدن پیشنهادی مبنی بر تشکیل شورای نظارت بر نمایش خانگی متشکل از نمایندگانی از نهادهای مختلف، اظهار کرد: این پیشنهاد شدنی است به شرط اینکه هدف همدلی و رسیدن به یک جمع بندی نهایی باشد نه اینکه در همان شورا هم یارکشی سازمانی شود.

هدف باید همدلی باشد و نه خنثی سازی شبکه خانگی. به نظرم پیشنهاد خوبی است زیرا هجمه آرا است و می‌توان به یک نتیجه‌ای رسید. باید اجازه دهند که شبکه خانگی حداقل در مورد محتوا با جسارت جلو بیاید. بحث حجاب و پوشش بحث جدایی است ولی حداقل از لحاظ محتوایی امیدوارم چهارچوب‌ها به گونه‌ای نباشد که کارها به آثاری خنثی تبدیل شود و مردم اعتمادشان را به شبکه خانگی از دست بدهند. به ویژه اینکه بابتش پول می‌دهند و انتظار دارند چیزی را ببینند که ارزش دارد.

چه در بخش سرگرمی، چه در بخش رویاسازی و چه در بخش نقدهای اجتماعی و در همه حوزه‌ها مخاطب باید احساس کند که این سریال ارزش پول دادن برای تماشا را دارد وگرنه اگر قرار باشد در شبکه خانگی باز کارهایی مثل تلویزیون ساخته شود، آسیبش خیلی خیلی بیشتر است زیرا مردم فکر می‌کنند سرشان کلاه رفته و اعتمادشان را نسبت به شبکه خانگی از دست می‌دهند. امیدوارم برآیند این پیشنهاد به این برسد که جلوی جسارت کارها را نگیرند. کار شبکه خانگی خارج از عرف و فرهنگ نیست فقط یک گام جلوتر است. قطعا در مرحله اول لازمه جذب مخاطب و سرگرم کردنش همین جسارت است.

او در عین‌حال افزود: البته واقعیت این است که راهکار نظارت خیلی کار راحتی بود و نیازی به این همه جنجال نبود. نهایتا می‌شد یک مقدار قوانین منظم‌تر و مدون‌تری را در پروانه ساخت اعمال می‌کردند. کار آنقدر پیچیده نبود که جلوی سریال‌ها به این شکل گرفته شود. الان دو ـ سه سریال دیگر که بیاید دیگر کاری برای نمایش خانگی وجود ندارد و نیمه دوم سال تقریبا خالی است. سه یا چهار روز در هفته مردم می‌توانستند از این سریال‌ها استفاده کنند و این یک آسیب جدی است.

کایدان در پایان درباره سریال جدیدش برای شبکه نمایش خانگی گفت: کاری را قرار است برای شبکه خانگی انجام دهیم که فعلا در حد گفت‌و گو و ایده است. احتمالا کمدی خواهد بود. پیگیر کارگردان و تکمیل تیم هستیم. ان شاءالله تا هفته آینده به نتیجه برسیم و کارگردان هم مشخص می شود.

بابک کایدان پیش از سریال «دل» در سریال‌هایی همچون «دلدادگان» و «خوب بد زشت» به کارگردانی منوچهر هادی، «معراجی‌ها» و «دارا و ندار» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی و «سقوط یک فرشته» به کارگردانی بهرام بهرامیان، به عنوان نویسنده حضور داشته است.

منبع: ایسنا

false
true
false
true
true
true
باید رژیم مصرف رسانه گرفت

به گزارش نویسا نیوز؛ یک کارشناس رسانه با بیان اینکه فضای مجازی هم همچون فضای حقیقی خطراتی را دارد معتقد است: نمی‌شود با رسانه قهر کرد اما باید رژیم مصرف رسانه را یاد بگیریم.

حسن نجفی سولاری، استاد دانشگاه و مشاور فضای مجازی سازمان صداوسیما، درباره مهارت زیستن خانواده‌ها با رسانه‌، با بیان اینکه انسان قطعا به رسانه وابسته است، گفت: انسان در ابتدا از زبان استفاده کرده و اگر تمدنی شکل گرفته از رسانه و ارتباطات شکل گرفته است. رسانه نظرش بر تسهیل زندگی انسان و بهتر زندگی کردن بوده است.

او افزود: الان رسانه‌ها همگی با هم هجوم آورده‌اند و جنگلی شکل گرفته است و این نگرانی ایجاد می‌شود که اگر در این جنگل راهنما نداشته باشم نمی‌دانم کجا بروم.

نجفی سولاری که مهمان برنامه «سیمای خانواده» بود، در گفت‌وگو با هرمز شجاعی مهر مجری برنامه، ‌ادامه داد: ما رادیو را داشتیم بعد تلویزیون به مدد رادیو آمده و کاملترش کرد. دیگر هم می‌توانستم بشنویم و هم بینیم بعد ماهواره به مدد تلویزیون آمده و گسترشش داد. بعد هم فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مختلف آمدند. الان شما با یک دستگاه ساده هر چه می‌خواهید در اختیار دارید.

او در پایان گفت: در محیط واقعی وقتی بچه را می‌بریم پارک تنهایش نمی‌گذاریم و کنارش می‌ایستیم تا اتفاقی برایش نیفتد اما گوشی را دست بچه‌ها داده و تنهایشان می‌گذاریم. فضای مجازی هم خطرات زیادی دارد که باید به آن توجه شود.

منبع: ایسنا

false
true
false
true
true
true
خبری از وضعیت سلامت محمدرضا شجریان

به گزارش نویسا نیوز؛ حسن عباسی از پزشکان معالج محمدرضا شجریان با انتشار ویدئویی، آخرین وضعیت جسمانی این هنرمند را تشریح کرد.

دکتر عباسی در این ویدئو که در صفحه شخصی اش در اینستاگرام منتشر کرده است، به هنردوستان و دوستداران محمدرضا شجریان تولد این هنرمند عرصه موسیقی را تبریک گفت و آخرین وضعیت جسمانی استاد آواز ایران، را چنین تشریح کرد: «ما کماکان در خدمت استاد هستیم و شرایط عمومی ایشان را با کمک همه همکاران کنترل می کنیم و تمام سعی مان را می کنیم که نهایت شرایط راحتی و درمان ایشان را فراهم کنیم.»

محمدرضا شجریان سوم شهریور ماه پس از یک دوره ۱۰ روزه بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه، از بیمارستان مرخص شد و مدتی است که به گفته یکی از پزشکان معالجش وضعیت ثابتی دارد.

۲۵ مرداد ماه بیمارستان جم طی اطلاعیه‌ای از بستری شدن این هنرمند به علت افت سطح هشیاری، افت فشار خون و شوک سپتیک در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داده بود که رفته رفته وضعیت هشیاری و تنفسی وی به وضعیت پایداری رسید و به منزل منتقل شد.

منبع: ایسنا

false
true
false
true