×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
اتهام عجیب آمریکا علیه ایران

به گزارش نویسانیوز؛ مقامات اطلاعاتی آمریکا با مطرح کردن اتهامات انتخاباتی علیه ایران و روسیه مدعی شده اند ایران مسئول فرستادن ایمیل هایی تهدید آمیز است که این هفته رای دهندگان دموکرات را هدف قرار داده است و همچنین روسیه نیز به سهم خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مداخله می کند.

جان راتکلیف رئیس اطلاعات ملی آمریکا، روز چهارشنبه مدعی شد که این دو کشور «اقدامات بخصوصی را برای تاثیرگذاری بر نظر جمعی درباره رقابت انتخاباتی انجام داده اند».

راتکلیف مدعی شد که ایران و روسیه به طور جداگانه توانسته اند اطلاعات ثبت نامی رای دهندگان را بدست آورده و از آن علیه آمریکایی ها و «ایجاد ناآرامی اجتماعی» استفاده کنند که بیشتر این اطلاعات به راحتی قابل دسترسی است.

او در این باره در یک کنفرانس خبری گفت: این داده ها می تواند توسط عوامل خارجی در راستای تلاش برای انتقال اطلاعات در ثبت نام رای دهندگان مورد استفاده قرار گیرد که امیدوارند این امر موجب ایجاد سردرگمی و آشوب شده و اعتمادمان به دموکراسی آمریکایی را تضعیف کند.

او مدعی ایران در پشت پرده ارسال یکسری «ایمل حقه بازانه» با هدف «ترساندن» رای دهندگان و «آسیب وارد کردن به رئیس جمهور ترامپ» است.

بر اساس این گزارش، این ادعاها در حالی مطرح می شوند که مقامات وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرده اند پیروزی هر یکی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا مزیتی برای ایران به همراه ندارد که بخواهد در روند آن مداخله کند و این یک موضوع با اهمیت داخلی برای آمریکا است.

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
جزئیات آخرین مناظره ترامپ و بایدن

به گزارش نویسانیوز؛ دومین مناظره ریاست جمهوری میان دونالد ترامپ و جو بایدن دموکرات پنج‌شنبه ساعت ۹ شب به وقت شرق آمریکا (جمعه ۴.۳۰ صبح به وقت تهران) برگزار می‌شود.

دانشگاه بلمونت تنسی در سال ۲۰۰۸ هم میزبان مناظره ریاست جمهوری باراک اوباما و جان مک‌کین بود.

آخرین مناظره میان این نامزدها در آستانه انتخابات سوم نوامبر پس از آن برگزار می‌شود که دور دوم مصاف آنها بابت ابتلای دونالد ترامپ جمهوری‌خواه به کرونا لغو شد.

آن مناظره برای ۱۵ اکتبر برنامه‌ریزی شده بود اما پس از مخالفت ترامپ با مناظره مجازی برگزار نشد و دو طرف تصمیم گرفتند مصاحبه‌های جداگانه با ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی نیوز داشته باشند.

مجری دومین مناظره، خانم کریستن والکر است و او موضوعات مقابله با کووید-۱۹، خانواده‌های آمریکایی، نژاد در آمریکا، تغییرات اقلیمی، امنیت ملی و رهبری را برای گفت‌وگو انتخاب کرده است.

والکر مجری ان‌بی‌سی است اما اینکه بتواند ترامپ را کنترل کند، سوالی است که پاسخ آن بعدا مشخص می‌شود. در جریان اولین مناظره، ترامپ مرتب به میانه صحبت‌های مجری و بایدن می‌آمد و هرج و مرجی ایجاد کرد. والکر پیش از پیوستن به ان‌بی‌سی خبرنگار کاخ سفید بود.

فرمت آخرین مناظره هم شبیه دور پیشین است. شش بخش ۱۵ دقیقه‌ای وجود دارد و در ابتدای هر بخش هر نامزد دو دقیقه فرصت پاسخ دارد و بعد بحث عمیق‌تر روی آن موضوع انجام می‌شود. مدت این مناظره ۹۰ دقیقه خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد 

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
جو بایدن سیاست خود را درباره ایران اعلام کرد

به گزارش نویسانیوز؛ بایدن با اشاره به سیاستهای ترامپ در قبال ایران، فشار حداکثری را به نفع جمهوری اسلامی و به ضرر منافع آمریکا دانسته و برنده معادله را ایران معرفی کرده است. او سیاست خود را در سه بند توضیح داده است:

تعهد تردیدناپذیر به جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‎ای

گشودن مسیر دیپلماتیک برای بازگشت ایران به شرط بازگشت ایران به رعایت مفاد توافق. همکاری با متحدان درباره موضوعات مختلف، مانند حقوق بشر. او به طور خاص، به نوید افکاری اشاره کرده. او اشاره کرده که از رعایت اصول حقوق بشر در تحریمها تخطی نخواهد کرد و تضمین خواهد داد که هیچ عاملی مانع مبارزه ایران با بحران #کورونا نباشد. او تعهد کرده که در روز اول ریاستش، “ممنوعیت مسافرت” را لغو کند.

مبارزه با تنش‎زایی ایران در منطقه و همکاری با متحدان آمریکا، من جمله اسرائیل بایدن به طور جدی تعهد به دفاع از منافع آمریکا در صورت مبارزه‎طلبی ایران را ابراز کرده.

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
آثار لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران

به گزارش نویسانیوز؛ تحلیل‌گر ارشد مسائل سیاست خارجه به تحلیل آثار لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران پرداخت و همچنین مبادلات تسلیحاتی کشورها با ایران را بر اساس منافع هر کشور و نه نوع ارتباطش با ایران دانست.
«حسن بهشتی پور» تحلیل‌گر ارشد مسائل بین‌الملل درباره اجرای مکانیزم ماشه و ارتباطش با لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران که از روز یکشنبه عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: مکانیزم ماشه اجرا نشده است؛ مکانیزم ماشه زمانی اجرا می‌شود که شورای امنیت در جلسه‌ای مشخص، تصمیم بگیرد که شش قطعنامه‌ای که ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد قرار دارند را بازگردند. جلسه برگزار نشده و آمریکا در تشکیل جلسه برای تصویب قطعنامه شکست خورده است؛‌ همچنین از میان ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل، ۱۳ عضو در نامه رسمی به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، گفتند چون آمریکا از برجام خارج شده است، نمی‌تواند مکانیزم ماشه را راه‌اندازی کند.

وی افزود: دلیل بعدی، موضع‌گیری دبیرکل سازمان ملل است، در نامه‌ای که رئیس دوره‌ای شورای امنیت از نیجر به دبیرکل ارائه داد گفت که شورای امنیت در موقعیتی نیست که بتواند برای مکانیزم ماشه تشکیل جلسه دهد؛ تحریم‌هایی که آمریکا اکنون در حال اعمال آنها است از پیش بوده و در ادامه همان تحریم‌های قبلی است، اینگونه نیست که بگوییم این کار یک موفقیت ویژه‌ برای آمریکا به ارمغان آورده است؛ بنابراین اگر مکانیزم ماشه فعال می‌شد به این صورت بود که قطعنامه‌های شش‌گانه شورای امنیت سازمان ملل باید اجرایی می‌شد اما نه تنها نشد بلکه هیچ کشوری هم درخواست فعال‌سازی آن را نداده است و آمریکا در اقلیت محض قرار گرفته است و به صورت سرخود همان تحریم‌های ثانویه که در موضوع مالی انجام می‌دهد را به سایر مسائل تعمیم داده و اجرایی می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجه با بیان اینکه آلمان یا سایر کشورها اکنون از فروش تجهیزات به ما خودداری می‌کند موضوع تازه‌ای نیست و از پیش نیز اروپا ما را تحریم کرده‌ بود، اظهار داشت: این موضوع هیچ ربطی به این قطعنامه‌ها ندارد. حتی پیش از ۱۲ سال گذشته اروپایی‌ها با ما تجارت تسلیحاتی نداشته‌اند، بنابراین آلمان روغن ریخته را نذر امامزاده کرده و موضعی گرفته که بتواند آمریکا را قانع کند و گفته که ما از فروش قطعات هواپیما به ایران خودداری می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش‌بینی شده است که در پایان زمان مشخص شده در قطعنامه [۲۷ مهرماه]، تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمام می‌شود و این موضوع نیازمند تصویب دوباره قطعنامه‌ای برای اعلام اتمام آن نیست، برای همین است که آمریکا این چنین تلاش می‌کند که مکانیزم ماشه را راه بیندازد. بعد از مهر ماه تحریم‌‌های تسلیحاتی ایران خود به خود پایان یافته تلقی می‌شود.

بهشتی‌پور تصریح کرد: اینکه آیا با ایران ارتباط تجاری در این زمینه شکل می‌گیرد یا نه؛ بستگی به کشورها دارد اما تفاوتش با قبل این است که از نظر حقوق بین‌الملل؛ ایران منع قانونی ندارد چراکه برنامه‌های شورای امنیت به ویژه وقتی تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل باشد، ضمانت نامه اجرایی دارند.

وی با اشاره به شکست آمریکا در به تصویب رساندن قطعنامه علیه ایران با ۱۳ رای که دو رای از آن رای منفی چین و روسیه بوده‌ است، گفت: آمریکا شکست مفتضحانه‌ای خورد اما در ایران کسی به این موضوع توجه نمی‌کند و گمان می‌کنند که سازمان ملل نوکر آمریکا است و کلیشه‌ای تحت این عنوان که آمریکا بر همه دنیا از جمله سازمان ملل مسلط است، درست کرده‌اند و نمی‌تواند باور کنند که چطور کشوری مثل “سنت کیتس و نویس” که پیش‌تر مستعمره انگلیس بوده، اکنون کشور مستقلی در آمریکای مرکزی است و کل جمعیت استان به اندازه محله افسریه تهران است به ایران در مقابل آمریکا رای ممتنع داده است؛ بنابراین ۱۳ کشور که متحد و غیرمتحد آمریکا بوده‌اند در مقابلش رای مخالف و ممتنع دادند و آمریکا نتوانست آن تحریم‌هایی را که می‌خواست برای همیشه علیه ایران اجرایی کند به تصویب برساند. صراحتاً در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده که از تاریخ ۲۷ مهرماه تحریم‌های ایران لغو می‌شود و حتی نگفته که به حالت تعلیق در می‌آید بنابراین نیازی نیست که دوباره جلسه‌ای تشکیل و قطعنامه برای آن تصویب شود.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی اظهار داشت: اینکه آیا کشورها می‌آیند فوری با ما به تجارت تسلیحاتی می‌پردازند؛ نه اینگونه نیست؛ بلکه بستگی به سیاست آن کشور و نوع رابطه‌اش با آمریکا دارد؛ اما تفاوتش این است که مانع حقوقی بین‌المللی از سر ایران برداشته می‌شود یعنی اگر صادرات یا واردات اسلحه کنیم، خلاف مقررات بین‌المللی انجام نداده‌ایم و دست چین و روسیه برای اینکه با ما مبادله تسلیحاتی داشته باشند کاملا باز می‌شود و از این جهت منعی ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه روسیه و چین موضعی حمایتی از ایران داشته‌اند آیا بعد از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی با ایران به تجارت خواهند پرداخت، یادآور شد: بستگی به منافعشان دارد آنها نمی‌آیند به خاطر ایران با آمریکا درگیر شوند. مگر پیش‌تر با ایران مبادلات نداشته‌اند؟ هم اکنون هم که این تحریم‌ها لغو نشده‌ با ایران مبادله دارند و منافع‌شان اقتضا کرده که با ایران مبادلات داشته باشند. آنها به خاطر ایران چنین کاری را نمی‌کنند بلکه به دلیل منافع خودشان است، چرا که بعد از مواد مخدر سودآورترین مبادلات تجاری مربوط به تجارت تسلیحاتی است.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی ادامه داد: نه تنها چین و روسیه بلکه کشورهای دیگری هم هستند که در مبادلات تسلیحاتی با ایران به آمریکا وقعی نمی‌گذارند؛ چرا‌که شرکت تولیدکننده تسلیحات مبادله‌ای با آمریکا ندارد؛ شرکت‌هایی به وحشت می‌افتند که با آمریکا مبادله داشته باشند و اگر توسط آمریکا شناسایی‌ شوند، ممکن است تحت تحریم‌های این کشور قرار بگیرند. آمریکا نمی‌تواند کل دولت روسیه یا چین را تحریم کند. هم اکنون نیز کلی از شرکت‌های چینی در آمریکا و همچنین شرکت‌های آمریکایی در چین و روسیه فعالیت دارند و فقط شرکتی که با ایران در ارتباط است را تحریم می‌کنند.

وی افزود: چین و روسیه به دنبال این نیستند که ببینند آمریکا چه می‌گوید بلکه به دنبال تأمین منافع خودشان هستند، اگر منافعشان اقتضا کند، تسلیحات ایران را تامین کرده و اصلاً نگاهی به آمریکا نخواهند داشت. اما برداشته شدن تحریم‌ها مهم است چرا که اگر پیش از آن اقدامی می‌کردند، خلاف قطع‌نامه‌ای که خودشان در شورای امنیت به آن رای داده‌اند، رفتار کرده بودند.

منبع: نامه نیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
در صورت باخت در انتخابات شاید مجبور شوم آمریکا را ترک کنم

به گزارش نویسانیوز؛ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در جورجیا با طنز و کنایه گفت در صورتی که در مقابل نامزدی مثل «جو بایدن» رقابت‌های انتخاباتی را واگذار کند، دیگر جایی برای او در آمریکا نخواهد بود.

به گزارش وبگاه خبری «هیل»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: رقابت در مقابل بدترین نامزد در تاریخ سیاست‌های ریاست‌جمهوری مرا تحت فشار قرار می‌دهد. می‌توانید تصور کنید من ببازم؟ زندگی‌ام، چه باید بکنم؟ باید بگویم به بدترین نامزد تاریخ سیاست باختم. حس خوبی نخواهم داشت. شاید مجبور شوم کشور را ترک کنم، نمی‌دانم.

او در سخنرانی خود به طور مداوم بایدن را مورد تمسخر قرار داد و باخت در مقابل او را خجالت‌آور توصیف کرد.

همه این‌ها در حالی است که ترامپ در نظرسنجی‌های انتخاباتی در فاصله کمتر از سه هفته مانده تا انتخابات آمریکا از بایدن عقب است و ستاد انتخاباتی وی ۱۳۵ میلیون دلار کمتر از نامزد حزب دموکرات درآمدزایی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص هم مدعی شد می‌تواند پول بیشتر جمع‌آوری کند اما قصد انجام این کار را ندارد.

پیشتر یک منبع به پایگاه خبری صهیونیستی «آکسیوس» گفت که ستاد انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا خود را برای شکست در رقابت با نامزد دموکرات‌ها آماده می‌کند.

این پایگاه خبری در گزارش روز جمعه خود نوشت که ۳ نفر از مشاوران ارشد ترامپ اخیرا با « بیل استیپین» رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ دیدار داشته و به وی گفتند که آنها معتقدند در انتخابات بازنده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، اعضای تیم انتخاباتی ترامپ شروع به اتهام زنی به یکدیگر درباره شکست در انتخابات کرده اما یکی از مشاوران ترامپ گفته که دلیل اصلی شکست خود رئیس جمهور است و نمی‌توان مریضی را که نمی‌خواهد بیماری خود را قبول کند درمان کرد.

استیپین اما در گفت وگو با آکسیوس این موضوع را به شدت نفی کرده و گفته همزمان با نزدیک شدن به تاریخ ۳ نوامبر (۱۳ آبان) نشانه‌ها حاکی از آن است که ترامپ در مسیر دستیابی به ۲۷۰ رای الکترال است.

منبع: فارس

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
توافقنامه جدید اسرائیل و بحرین

به گزارش نویسانیوز؛ پس از گذشت حدود یک ماه از امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، روزنامه عبری زبان “اورشلیم پست” نوشت که تل‌آویو و منامه فردا یکشنبه توافقنامه دیگری را برای برقراری روابط دیپلماتیک میان دو طرف به امضا می‌رسانند.

طبق گزارش روزنامه المیادین، این توافقنامه در منامه و توسط مقامات ارشد رژیم صهیونیستی و بحرین و تحت نظارت استیون منوچن، وزیر خزانه‌داری آمریکا و آوی برکوویچ، فرستاده کاخ سفید به خاورمیانه امضا می‌شود.

در همین راستا، یک مقام بلند پایه به وبسایت خبری عبری زبان “والا” گفت که هدف از امضای این توافقنامه آغاز اجرای توافقنامه صلح امضا شده در کاخ سفید و تعریف اصول کلی روابط بین دو طرف است.

طبق این گزارش، این توافقنامه بر توافق بحرین و رژیم صهیونیستی درباره عدم انجام اقدامات خصمانه علیه یکدیگر و جلوگیری از انجام چنین اقداماتی توسط طرف سوم و همچنین تعهد دو طرف به “همزیستی و آموزش صلح” تأکید دارد.

والا در این باره گزارش داد که این توافقنامه شامل ۱۰ زمینه؛ سرمایه‌گذاری، هواپیمایی غیر نظامی، گردشگری، تجارت، علم و فناوری، کشاورزی و محیط زیست، ارتباطات از راه دور و خدمات پستی، بهداشت، آب و انرژی و همکاری‌های حقوقی است.

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
ادعای عجیب بایدن درباره ایران

به گزارش نویسانیوز؛ جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه ای بی سی درخصوص سیاست خارجی آمریکا گفت: آمریکا منزوی شده است. متحدان‌مان کارهایشان را به تنهایی پیش می‌برند. سیاست “اول آمریکا” باعث انزوای آمریکا شده است.
وی با بیان این ادعا که ایران به داشتن مواد لازم برای ساخت بمب نزدیک‌تر شده است، افزود: کره شمالی بمب و موشک‌های بیشتری در اختیار دارد. ما در شرایطی هستیم که متحدان‌مان رسما می‌گویند که نمی‌توانند روی ما حساب کنند.

ادعای نزدیک شدن ایران به ساخت بمب هسته‌ای در حالی مطرح شده که بنا به فتوای مقام معظم رهبری، تولید، نگه‌داری و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای حرام است و بر این اساس مقامات کشورمان تاکید کرده‌اند برنامه هسته‌ای ایران اهداف نظامی را دنبال نمی‌کند.

منبع: مثلث آنلاین

انتهای پیام

 

false
true
false
true
true
true
واکنش رسمی جو بایدن به جنگ قره باغ

به گزارش نویسانیوز؛ جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ با انتشار بیانیه ای در واکنش به تحولات اخیر منطقه قره باغ اعلام کرد: من عمیقا نگران فروپاشی آتش بس ۱۰ اکتبر و از آغاز مجدد درگیری ها در قره باغ هستم. پهپادها، آتشبارها و توپخانه های دوربرد در حال کشتار صدها نفر در دو طرف خط تماس هستند و هزاران نفر آواره و بی خانمان شده اند.

وی در ادامه افزود: دولت ترامپ عمدتا در واکنش به این تحولات و تشدید تنش ها در منطقه، منفعل بوده و هیچ دخالتی نکرده است. از زمان آغاز درگیری ها در ۲۷ سپتامبر، نه دولت ترامپ نه مایک پامپئو وزیر خارجه، حتی یک تماس تلفنی هم با رهبران ارمنستان و آذربایجان نداشته اند، و این در حالی است که منطقه هنوز با شعله های آتش روبرو است. دولت آمریکا باید مداخله و تعامل بیشتری در تحولات منطقه داشته باشد و اجازه ندهد دیپلماسی از سوی مسکو تعیین شود، آن هم از طریق همکاری با شرکای اروپایی برای تنش زدایی و بازگرداندن دو طرف به مذاکره.

بایدن افزود: دولت ترامپ باید به آذربایجان بگوید که تلاش های باکو را برای اعمال یک راهکار نظامی تحمل نخواهد کرد. دولت ترامپ باید برای ارمنستان روشن کند که مناطق اطراف قره باغ قابل اشغال شدن نیست و مذاکرات معتبر باید پس از برقراری آتش بس دائمی، به سرعت آغاز شود.

منبع: افکارنیوز

انتهای پیام

false
true
false
true
true
true
بیانیه بایدن خطاب به ایران و ترکیه

به گزارش نویسانیوز؛ نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از فرسنگ‌ها دورتر از منطقه درگیری‌ها بین دو همسایه ایران بر سر قره‌باغ کوهستانی بیانیه صادر کرد و خواستار عدم دخالت ایران و ترکیه در این منازعه شده است.

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی بیانیه صادر کرد.

بایدن در این بیانیه به آتش‌بس اخیر توافق شده بین باکو و ایروان با میانجیگری مسکو اشاره کرد؛ آتش‌بس شکننده‌ای که بنا بر گزارش رسانه‌ها، آنها به آن پایبند نبوده‌اند و هر طرفی، دیگری را به عدم پایبندی متهم کرده است.

رقیب دموکرات دونالد ترامپ در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) تصریح کرد: «من به شدت درباره فروپاشی آتش‌بس دهم اکتبر (۱۹ مهرماه) و از سرگیری درگیری در ناگورنو-قره باغ (قره باغ کوهستانی) و اطراف آن نگرانم. پهپادها، خمپاره ها و آتش بارهای دور برد دارد جان صدها نفر از هر دو طرف خط تماس را می گیرد و هزاران غیر نظامی را بی خانمان می کند».

او ادامه داد: «دولت ترامپ به طرزی غیرقابل توضیحی، (درباره درگیریها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) در این دوره تشدید تنشها به حد گسترده ای منفعل بوده و دخالتی نکرده است. از زمان آغاز خصومت‌ها در تاریخ ۲۷ سپتامبر نه رئیس‌جمهور ترامپ و نه وزیر خارجه پامپئو، حتی یک تواس تلفنی با رهبران ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان نگرفته‌اند در حالی که منطقه همچنان در آتش است».

به گفته بایدن، «دولت (ترامپ) به جای آنکه عرصه دیپلماسی را به مسکو واگذارد، باید بیشتر در موضوع دخیل باشد و در بالاترین سطوح و با همکاری با شرکای اروپایی‌مان کار کند تا از شدت درگیری ها بکاهد و دو طرف را به میز مذاکرات برگرداند».

وی که در هشت سال دولت باراک اوباما معاون رئیس‌جمهور آمریکا بود، افزود: «دولت ترامپ باید به (جمهوری) آذربایجان بگوید که تلاشهایش برای تحمیل راه حل نظامی برای این منازعه را تحمل نخواهد کرد».

نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا تصریح کرد: «(دولت ترامپ) باید به طور شفاف به ارمنستان بگوید که نمی‌شود مناطق اطراف ناگورنو- قره باغ (قره باغ کوهستانی) تا ابد اشغال بماند و مذاکرات قابل اتکا بر سر راه حل پایدار برای این منازعه باید فورا پس از به نتیجه رسیدن آتش‌بس آغاز شود».

بایدن در پایان بیانیه خود به مواضع ایران و ترکیه در قبال درگیری‌ها بر سر منطقه قره باغ کوهستانی اشاره و این مواضع را محکوم کرد.

این سیاستمدار آمریکایی اعلام کرد: «نکته آخر اینکه (دولت ترامپ) باید به نوازش کردن آنکارا پایان دهد و به هر دو کشور ترکیه و ایران بگوید که در این منازعه مداخله نکنید. اقدام ترکیه در دادن تسلیحات به (جمهوری) آذربایجان و لفاظی متخاصمانه آن و تشویقش به در پیش گرفتن راهکار نظامی، غیر قابل قبول است».

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پایان افزود: «حصول به یک راه حل دیپلماتیک کار راحتی نیست اما دولت ترامپ تعهد دارد که در این باره تلاش کند و باید این کار را به قید فوریت و قبل از آنکه جان‌های بیشتری گرفته شود و درگیری گسترش یابد، انجام دهد».

اظهارات مداخله‌جویانه بایدن از فرسنگ‌ها دورتر از منطقه قره باغ کوهستانی علیه مواضع تهران در حالی مطرح شده که ایران همواره از هر دو همسایه خود خواسته درگیری‌های نظامی را کنار بگذارند و به مذاکره طبق قوانین بین‌المللی به منظور حل این منازعه روی بیاورند.

علاوه بر این، درگیری‌های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، مشکلاتی برای مناطق مرزی ایران ایجاد کرده است.

علیار راستگو معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی روز گذشته گفته بود: حوالی ساعت ۱۵ امروز(سه‌شنبه ۲۲ مهرماه)، یک فروند موشک به زمین‌های زراعی اطراف روستای آقا علیلو بخش خواجه‌ شهرستان هریس، برخورد کرد.

گفتنی است از زمان شروع درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر مناقشه قره باغ بیش از ۱۰ راکت و خمپاره به مناطق مرزی کشورمان برخورد کرده است.

منبع: اقصاد نیوز

انتهای پیام/

false
true
false
true
true
true
مخالفت ۹۰درصدی عرب‌ها با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

به گزارش نویسانیوز؛ وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد که گفتمان عربی ۹۰درصد از ملت‌های جهان عرب در شبکه‌های اجتماعی ضد عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

وزارتخانه یادشده تأکید کرد که ارزیابی‌های صورت‌گرفته حکایت از آن دارد که تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس و سازمان‌های حامی فلسطینیان بسیاری از این گفتمان را آغاز و تشویق کردند.

در ادامه گزارش آمده است که اسرائیل باید درخصوص توافق عادی‌سازی روابط با امارات و بحرین در شبکه‌های اجتماعی عرب‌زبان تمرکز کند و به تقویت مسئله عادی‌سازی روابط با جهان عرب در فضای مجازی بپردازد.

در همین ارتباط، «باراک رافید» نویسنده معروف اسرائیلی در سایت عبری‌زبان والاه نوشت که ۹۵درصد از گفتمان انتقادی درباره توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو، مربوط به امارات بود و نه بحرین.

نویسنده مقاله گفته است که تنظیم این گزارش بخشی از تلاش وزیر امور راهبردی برای تغییر ماهیت کاری وزارتخانه مزبور است که بر مبنای آن طی سال‌های اخیر، فعالیت‌ها علیه سازمان‌های مخالف با شهرک‌سازی اسرائیل و نهادهای موافق با تحریم‌های کالاهای اسرائیلی افزایش یافته است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

false
true
false
true